کارخانه درخشان قطعه‌ساز سپاهان

کارخانه درخشان قطعه‌ساز سپاهان، دفتر معماری آینه

شرکت معماری: دفتر معماری آینه

مکان: نجف آباد، ایران

معماران: علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی

کارفرما: محمد آیتی

مساحت: ۱۰۱۱ مترمربع

سال انجام پروژه: ۱۳۹۱

عکاس: فرشید نصرآبادی

از زبان معمار: ما برای طراحی ساختمان اداری کارخانه، اندکی پس از اجرای کامل سقف‌ها و تیغه‌چینی برخی طبقات دعوت به کار شدیم، به همین دلیل، با ثابت ماندن عناصری چون ستون‌ها، دستگاه پله و آسانسور، با محدودیت‌هایی روبرو بودیم.

آنچه تیم طراحی را در اولین بازدید از سایت جذب کرد، محیط مجاور آن، شامل کوهستانی صخره‌ای بود؛ شکل و رنگ و حال و هوای خاص این کوهستان که در شرق و اندکی از شمال پروژه قرار داشت، نقطه آغازی برای ایده‌پردازی نما و حجم پروژه شد. در ابتدا، برای هماهنگی حجم و نیز روی کردن به کوهستان و تماشای بهینه منظره آن از درون، با سازه فلزی، بخش‌هایی را به سازه اصلی و بتنی پروژه افزودیم. این کار، سطوح افقی مستطیل‌شکل را نیز که نتیجه‌ای یکنواخت و بی‌تحرک و بی‌واکنش در حجم نهایی در پی داشت، به بازی‌های فرمی وارد کرد و از درون، چرخش‌ها و در نتیجه، دید و منظرهایی تعریف‌شده به سمت کوه به‌ وجود آورد. با همین هدف، در جای جای بخش‌های خدماتی یا اداری، تراس‌هایی برای در اختیار گذاردن مناظر کوه، به ساز‌ه پیشین اضافه شد.

در انتخاب مصالح و تعریف شکل بدنه و حجم و نیز در جای‌گیری عملکردها در پلان، تلاش کردیم حجم پروژه از زمین و زمینه مجاور آن که زمینه‌ای کوهستانی در شمال است، به آرامی برخیزد و به سمت شهر، در سمت جنوب رو کند. حجم پایه که کارکنان و کارگران را در فضاهای اداری و غذاخوری و نیز بخش خدماتی و نگهبانی در خود جای می‌دهد، همرنگ با کوهستان است. حجم جنوبی، ضمن اختصاص کاربری‌های درون آن به اقامتی و مدیریتی و سالن کنفرانس، با مصالح مدرن برجسته می‌شود و با دیدی پانوراما و پیوسته، به شهر رو می‌کند. به این ترتیب، در نما مصالح مدرن و سنگ‌های همگون با کوهستان، مطابق با عملکردهایی که در پس خود پنهان کرده‌اند، در هم قفل می‌شوند.

دیوار های واحد اداری که پیش از طراحی ما، به وسیله ی مصالح توپر ساخته شده بود، تخریب شده و در پلان جدید فضایی همگن و انعطاف پذیر برای این واحد داریم. پنجره های مستطیلی با توجه به منظره های ناخوشایند عناصر جبهه ی شرقی مانند اتاق تأسیسات الکتریکی یا پارکینگ مجاور شکل گرفته اند. با این ایده، طبیعت زیبای کوهستان به کارمندان داخلی نشان داده می شود.

با توجه به نور شرق و ساعت های کاری اصلی از آغاز صبح تا بعد ازظهر ما می توانیم سایه ی حرکت نور را بر روی قاب مستطیلی ایجاد شده بر کف مشاهده کنیم که می تواند توسط حائل ها کنترل شود و یک فضای پویا خلق نماید.

این پروژه، فضای اداری کارخانه‌ را چنان در خود جای داده که دیگر برای کوهستان مجاور خود و کوهنوردانی که برای تجربه حضور در زمینه زیبا و طبیعی کوهستان به آنجا می‌آیند، غریبه نباشد، انگار که از دل کوه برخاسته، با آن رفاقت می‌کند و با سایه‌روشن‌های آن در گفتگو و سازگاری است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.