ویلای فلاحتیان(گروه معماری شیفیت )

ویلای حیاط مرکزی فلاحتیان

تحریریه معماری آرل
معمار: گروه معماری شیفت
معماران: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصر زاده
موقعیت پروژه، پیر بکران، اصفهان، ایران
متراژ پروژه: ۶۷۷ متر مربع
سال اتمام ساخت: ۲۰۱۶
       
این ساختمان ویلایی یکی از پروژه های رامبد ایلخانی است که تعریف فضایی در آن حرف اول را می زند. حجم معماریتعریف شده برای این ساختمان ویلایی، کمی متفاوت و خاص است که بر اساس نیازهای کارفرما تعریف شده است. نمای ساختمان با آجر کار شده است که در نوع خود یکی از کارهای آجری بینظیر به شمار می آید.
ویلای حیاط مرکزی فلاحتیان (حیاطخانه فلاحتیان) فرصتی است برای به چالش کشیدن ارتباط بین فضای بیرونی و عرصه های قابل سکونت درونی است. پروژه خانه فلاحتیان رتبه دوم گروه مسکونی تک واحدی جایزه معماری ۹۵ را از آن خود کرده.به طور معمول یک مکان ویلایی از حداکثر چشم اندازهای طبیعی بهره می برد و این ویژگی به مانند کوشک در باغ عمل می کند. ایجاد یک کوشک در خانه ای مدرن منجر به شفافیت جداره های خارجی بنا شده است.
این ویلای خانوادگی در حومه شهر اصفهان و در مکانی غیر شهری واقع شده و از چشم انداز مهمی برخوردار نمی باشد. به همین علت ساختار طراحی محوطه و سایت پروژه دستخوش تغییراتی بوده است. این تغییرات شامل دو حیاط مرکزی به هم پیوسته و نفوذ فضای بیرونی از طریق شفافیت کالبد بنا می باشد. ادغام فضای سایت به خانه از طریق حیاط مرکزی به متمرکز شدن فضای بیرون به درون منجر شده است. شباهت لایه ی پرداختی فضا در ویدهای داخلی و خارجی، به لحاظ ادراکی مرز بین درون و بیرون را از “تمایزی قطعی” به “تفاوتی مبهم” تبدیل می کند.
متریال و مصالح فضای بیرون و درون، به صورت مشترک هر دو فضا را در بر گرفته که سطح معینی از عرصه ها را شامل می شود. این عدم قطعیت به واسطه عناصر متحرک فضایی چون در های کشویی که حیاط ها را از فضاهای باز محصور و خصوصی، به عرصه هایی نیمه محصور تبدیل می کند نیز تشدید می شود. در عین حال، معرفی فضاهای نیمه محصور باز در قلب پروژه، امکان تفکیک فضایی عملکردهای خصوصی و عمومی مربوط به سکونت غیر دائم را فراهم می کند.
با ما همراه باشید.
      
                
پلان، سکشن، دیاگرام و … (برای بزرگنمایی بر روی تصاویر کلیک کنید.)
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.