ویلای خانوادگی کردان مشرف به رودخانه که در کوهپایه های کردان قرار دارد

 ویلای خانوادگی کردان(معماری وطراحی نما)

   

موقعیت: ایران – البرز – کردان – ابتدای جاده برقان
شرکت مشاوره: دفتر معماری سهراب رفعت
معمار مسئول: سهراب رفعت
تیم طراحی: سالومه گلبابایی، محمد رضا موحدی، نگین عسگری، محمد حسین شوقی
تاریخ: ۱۳۹۱ الی ۱۳۹۳
نوع پروژه: مسکونی
مساحت زمین: ۱۶۰۰ مترمربع
مساحت ساخته شده: ۸۵۰ مترمربع
مهندس سازه: سلمان رستمی
مهندس مکانیک: علی فرجی، نادر پور صیامی
مدیر اجرایی: سهراب رفعت
مهندس ناظر: امیرخسرو اردلان
پیمانکار: حسین گودرزی
عکاس: علی دقیق و رضا صوفی

  

ساخت ویلایی خانوادگی با امکانات کامل رفاهی و تفریحی، ایجاد کلیتی مدرن همراه با عناصر و مصالحی سنتی و بومی و ایجاد منظر سالم با حذف اغتشاشات بصری موجود در همسایگی ها و استفاده از چشم انداز طبیعی موجود از در خواست های کارفرمای ویلای خانوادگی کردان بود که معمار برجسته سهراب رفعت ماهرانه به این درخواست ها پاسخ گفته است.

از زبان معمار: ویلای خانوادگی کردان با زیربنای ۸۵۰ مترمربع واقع در باغی ۱۶۰۰ مترمربعی و مشرف به رودخانه که در کوهپایه های کردان قرار دارد. از ابتدا نکاتی مشخص به عنوان اصول کار با توجه به شرایط عمومی مکان و خواسته های کلی کارفرما مورد توجه قرار گرفت: این بنا دارای  امکانات کامل رفاهی و تفریحی، ایجاد کلیتی مدرن همراه با عناصر و مصالحی سنتی و بومی و ایجاد منظر سالم با حذف اغتشاشات بصری موجود در همسایگی ها و استفاده از چشم انداز طبیعی موجود.

پس با توجه به اصول اولیه پروژه را نیازمند نوعی درونگرایی و تفکیک فضایی در درون (پاسخ به تجربه فردی فضا) و در عین حال پیوستگی و ارتباط فضایی میان خود و محیط بیرون در جهت تحقق نوعی خلوص، یکپارچگی و سیالیت (پاسخ به تجربه جمعی فضا) یافتیم . برای حفظ منظر سالم، محور اصلی بنا در طول به سمت چشم‌انداز طبیعی هدایت و در طرفین از هم‌سایگی‌ها مجزا شده است. در چنین شرایطی ایجاد فضایی منفی در میانه حجم اصلی بنا که یادآور الگوی حیاط مرکزیست امکان نوردهی و سازمان‌دهی دیگر فضاها را پیرامون خود فراهم می‌آورد که این خود پاسخ‌گوی خواست به‌کارگیری الگو‌ها و عناصر بومی نیز هست.

زمین این بنا دارای زمین شیب دار است و ما آن  را حفظ کردیم و هیچ گونه به وضعیت طبیعی زمین دست نزدیم.

بنا موجود در  سه طبقه سازمان‌دهی شد. طبقه زیرین که بخشی از آن در دل زمین فرو رفت به استخر، سالن بیلیارد، موتورخانه و سرایداری با امکان دسترسی مستقل از درون محوطه تعلق گرفت. طبقه میانی که در واقع ارتباط اصلی با فضای بیرونی از این قسمت توسط حیاط مرکزی شکل می‌گیرد به فضاهای عمومی نشیمن، آشپزخانه، خواب مهمان و … اختصاص یافته است. طبقه بالایی به خواب‌ها و سوییت‌های مستقل برای اعضای خانواده اختصاص یافته است که ضمن داشتن دسترسی مستقل از بیرون بنا از طریق راهرو و پل معلق با یکدیگر ارتباط دارند.

در مجموع و در عمل نور به گونه‌ای تا عمق فضاها هدایت شده‌است و ارتباط دو‌سویه درون و بیرون فضا توانسته است به مفاهیم طرح کمک نماید. فضای داخلی در سطح گسترش یافته و به صورت تراس تا بیرون امتداد دارد هم‌چنین دید کامل به فضاهای بیرونی از نقطه مرکزی یعنی نشیمن برقرار است.

 به درخواست کارفرما جهت ایجاد امکان استفاده ممتد در تمامی فصول از استخر ،  جعبه­ای شیشه­ای با دیوارهای بازشو مدنظر قرارگرفت که امکان دسترسی راحت به محیط اطراف جهت حمام آفتاب و همچنین استفاده از نورخورشید و داشتن دید و منظر عالی را مهیا می­کند . پوشیده کردن استخر و نیز اضافه کردن آسانسور به پاسیو بنا به درخواست کارفرما و  پس از اتمام سفت کاری و در حال نازک کاری صورت گرفت .

رویکرد معماری همساز با اقلیم در کنار روح حاکم بر طرح ، بیانی ساده و خوانا را در جزییات طرح طلب می­کرد و این مهم در انتخاب جنسیتها و همنشینی آنها در کنار یکدیگر بی آنکه خود را به طبیعت چشم نواز محیط تحمیل نماید، ما را بر این داشت که آجر را به عنوان توده)امنیت سازگار( شیشه را )دعوت کننده( و آهن را )ارتباط دهنده)بیابیم.

سه عنصری که در قالب دیوار، بازشو و سقف ، مرز عبور از درون به بیرون را به تجربه­ای حسی بدل می نمایند و یک‌پارچگی و امتداد این مواد از فضاهای داخلی به فضاهای خارجی و برعکس به مدرن‌تر شدن روح فضا کمک می‌کند.

و در آخر وجود ساختمان‌های فرسوده در هم‌سایگی و با رعایت حریم رودخانه و سازمان‌دهی تمامی امکانات مورد نیاز و خواسته‌های زیبایی شناسی طرح، اهداف کلی طراحی برای ایجاد فضایی دل‌نشین و مطلوب استراحت و آسایش، بدون ناهماهنگی با طبیعت پیرامون محقق شده است.  سیستم سازه‌ای اسکلت فلزیست و لوله کشی آبرسانی و فاضلاب و گرمایش از کف از نوع سوپر پایپ و اسپیلیت یونیت برای سرمایش در نظر گرفته شده است. مرحله اجرایی ساخت این ویلا پس از طی سه ماه مراحل برنامه‌ریزی، طراحی معماری و سازه در مهر ماه سال ۱۳۹۱ آغاز شد و در بهمن ماه سال ۱۳۹۳ به پایان رسید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.