معماری و طراحی آپارتمان نیلوفر

آپارتمان نیلوفر با الهام از معماری ایرانی

معماری: دفتر معماری شهاب علیدوست و همکاران

معمار مسئول:  شهاب علیدوست، صونیا افتخاراعظم

تاریخ: ۱۳۹۵

مساحت زمین: ۳۱۲ مترمربع

مساحت ساخته شده:۱۳۶۵ مترمربع

موقعیت: ایران، تهران

تیم طراحی:امیر نیک نفس، حمیده رئوف زاده، مهدی بهشتی، بهناز بهبهانی، پریسا سلطانی

مهندس عمران: رضا عندلیب

مشاور تاسیسات مکانیکی: علیرضا فرجی

مشاور تاسیسات الکتریکی: آرش بابازاده

مدیر اجرایی: رضا عندلیب

عکاس: پرهام تقی اف

زمین موجود  در محدوده مرکز شهر تهران  و در منطقه ۷ شهرداری قرار گرفته است. زمین این پروژه به مساحت ۳۱۲ متر مربع با بری حدود ۱۱ متر در جوار مصلای بزگ تهران، خیابان قنبرزاده کوچه ششم پلاک ۲۳ قرارگرفته است. زمانی که کارفرما در اردیبهشت ماه ۱۳۹۴ در مورد پروژه با گروه معماری وارد مذاکره شد درخواست کارفرما طراحی یک ساختمان مسکونی هفت طبقه با اسکلت فلزی و اختصاص یک طبقه زیر زمین برای پارکینگ، انباری، موتورخانه بود. در جریان طراحی آپارتمان مسکونی نیلوفر طبقه ی همکف به پارکینگ و ۵ طبقه ی باقی مانده به واحدهای مسکونی ۱۶۵ متری با سه اتاق خواب اختصاص داده شده است.

طراحی منحصر به فرد با توجه به بودجه ی محدود پروژه ،فضاهای مطلوب مسکونی در تلفیق با نمای بیرونی جذاب پروژه کیفیت زندگی را در آپارتمان مسکونی نیلوفر بالا برده است و همین امر سبب تسریع در فروش آپارتمان گردیده است.

  

.در برنامه ریزهای ابتدایی طراحی آپارتمان مسکونی نیلوفر به کار گیری ساختاری فولادی برای جزییات طراحی نما در نظر گرفته شد، در مرحله ی بعد با توجه به بودجه ی اختصاص یافته توسط کارفرما برنامه ریزی در رابطه با سیستم های سرمایش و گرمایشی مستقل برای هر واحد صورت گرفت.

مرحله ی نهایی طراحی آپارتمان مسکونی نیلوفر به ایجاد نمایی چشمگیر و برجسته اختصاص یافت چرا که با توجه به مسدود بودن ساختمان از سه طرف و بهره گیری از نور جنوب، کارفرما درخواست فروش سریع تر بنا را داشت و نیاز به نمایی چشمیگر و خیره کننده در طراحی آپارتمان مسکونی نیلوفر در اولویت قرار گرفت.

در طراحی نمای پروژه آپارتمان مسکونی نیلوفر با بررسی المان های ارزشمند معماری ایران، به صورت زیر ارائه شد:
در طراحی نمای پروژه آپارتمان مسکونی نیلوفراز الگوهای سنتی معماری ایرانی منطبق با نیازهای جامعه امروز استفاده شده است ؛ توجه به سادگی و هماهنگی با بافت اطراف پروژه نیز از اهداف طراحی نمای پروژه بوده است.

با نیم نگاهی به معماری ارزشمند ایران، راهکارهای ارائه شده در طراحی با اهداف زیر ارائه گردید:
استفاده از الگوهای بومی برای خلق معماری متناسب با نیازهای جامعه امروز؛ توجه به سادگی و همخوانی با بافت همجوار؛ بکار گیری عناصر کارکردی معماری ایرانی از جمله شباک و ارسی در جهت تعدیل نور و ایجاد محرمیت در داخل ؛ توجه به دید و منظر مناسب از درون به بیرون. با جمع بندی موارد فوق روند طراحی از سه مرحله تشکیل شد اول کشاندن نور به داخل واحدها، دوم ایجاد محرمیت و سوم ایجاد دید و منظر مناسب از داخل به خارج؛ بنابراین در هر طبقه از یک مدول شفاف ویک مدول مشبک استفاده شد تا میزان نفوذ نور به داخل واحدها به حد مناسب تامین گردد. از طرفی با در نظر گرفتن شدت میزان نفوذ آفتاب به داخل واحدها، تعدیل نور و ایجاد سایه اندازی و همچنین تنوع بخشیدن به فضاهای داخلی، از صفحات مشبک آلمینیومی همراه با بافت حاصل از برش CNC استفاده شد تا هم از تندی آفتاب در ساعات روز بکاهد و هم با توجه به سایه اندازی آن فضای داخل را به فضای دلپذیر و متنوع برای کاربران تبدیل کند.

در پایان با در نظر گرفتن رمپ های موجود در حیاط جهت دسترسی به طبقه همکف و زیرزمین به عنوان پارکینگ و عدم وجود فضای سبز کافی، سعی بر آن شد که سرانه فضای سبز افزایش یابد. از این رو تصمیم بر توزیع گلدان هایی در طبقات گرفته شدکه علاوه بر تأمین حداقل فضای سبز، تلطیف نما در مقیاس بافت شهری نیز تا حدی صورت گیرد. لذا سعی گردید تا در هر طبقه بخشی از نما به داخل فضا عقب نشینی کرده و با قرار دادن یک درختچه فضای سبز را یه صورت عمودی به داخل واحدها کشاند. این کار سبب شد تا از یک سو از لحاظ بصری، بیشتر به تلطیف دیداری نگاه عابر پیاده ای که از کوچه می گذرد، توجه شود و از سوی دیگر سبب می گردد تا ساکنین بتوانند از زیبایی فضای سبز ایجاد شده در فضای زندگی خود بهره مند گردند.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.