طراحی کافی شاپ مدرن(M Coffe)

طراحی کافی شاپ M Coffe اثری از هومن بالازاده

طراحی: هوبا دیزاین

معمار مسئول: هومن بالازاده

موقعیت: ایران، تهران، ولنجک

سال: ۲۰۱۱

متراژ: ۵۲ مترمربع

M Coffe، مانند کافه اسپیرس، یکی از طراحی شاخص معماری جوان و سرشناس ایرانی، هومن بالازاده است. در ادامه قصد داریم توضیحاتی از زبان معمار راجع به طرح ارائه شده ارائه کنیم.

کافی شاپ ها یکی از پرتردد فضاهای عمومی در کشور ایران و بویژه شهر تهران به شمار می آید. کافی شاپ یکی از اولین انتخاب های جوانان ایرانی برای وقت گذرانی و دورهمی هاست. اگر در این میان، کافه ای شاخص باشد و بتواند نظر کاربر را جلب کند، قطعا انتخاب کاربر برای مراتب بعدی است بنابراین کیفیت فضایی، در جلب مشتری می تواند بسیار مفید و حائز اهمیت باشد.

این پروژه دارای فضایی به ابعاد ۵ در ۱۰٫۵ یعنی در مجموع در حدود ۵۲ مترمربع بود. با توجه به کم بودن متراژ اجرای یک طرح خاص در این فضا، چالش بسیار بزرگی بود. نگرانی کارفرما در مرحله اول، ارائه یک طراحی با کیفیت و یکتا اما با بودجه محدود بود. بنابراین ارائه یک طرح  خاص و با کیفیت در متراژ کم و بودجه محدود در دستور کار تیم طراحی قرار گرفت و چالشی پیش روی طراحان ایجاد گردید.

در طراحی این پروژه، نه تنها باید فرم و متریال با یکدیگر هماهنگ می شد بلکه می بایست دیزاینی یکتا خلق شود که تنها مختص این کافی شاپ بوده و در واقع معرف Coffe M باشد.

برهمین اساس، چالش های پیش روی تیم طراحی و معماری عبارت بودند از:

۱ – فضایی به متراژ ۵۲ مترمربع با ابعاد ۱۰٫۵ در ۵ و سقف ۴٫۵ متری که می بایست برای ۴۲ نفر ظرفیت داشته باشد و در این بین، صدای مکالمات بین افراد، تا حد امکان فیلتر گردد.

۲ – طرح ارائه شده باید این قابلیت را ارائه می کرد که از هر نقطه از کافی شاپ، یک پرسپکتیو متفاوت ارائه نماید. بدین صورت که وقتی فردی در طول این کافه قدم می زند، پرسپکتیو های مختلف و غیر مشابه را ببینید.

۳ – نگرانی سوم این بود که چطور فضایی ناهمگن از دل یک منبع یکسان ایجاد گردد

۴ – نگرانی چهارم، ساده کردن ساخت طرح تا حد امکان بود تا با توجه به امکانات سخت افزاری موجود در ایران و هزینه ی ارائه شده توسط کارفرما، قابل پیاده سازی باشد.

منبع: http://archline.ir

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.