طراحی ویلای پلور (معماران اصلی: مجتبی تسلط ، محمدعلی محمدیان)

ویلای پلور

مشخصات عمومی بنا موجود

معماری: استودیو فضای خاص

موقعیت: ایران، تهران

معماران اصلی: مجتبی تسلط ، محمدعلی محمدیان

تیم طراحی: بهرام بادین راد، حامد سرحدی، مهیار تسلط

مساحت: ۴۵۰ متر مربع

سال: ۲۰۱۳

عکاس: اشکان باقری اقدم

تعریف کلی از بنا موجود

یک ویلا در منطقه پلور در تهران وجود دارد که به مساحت ۱۰۰۰ متر مربع بنا شده است. اولین نکته راجع به پروژه جذابیت و زیبای فضای اطراف آن می باشد. این منطقه توسط منظره زیبای کوه دماوند، دره ها، رودخانه ها، و مراتع وسیع احاطه شده است. سایت پروژه در یک شیب نسبتا تندی قرار دارد و در نقطه ای قرار گرفته است که دسترسی آن به بخش های پایینی دشوار است. این ها نکته های مهمی هستند که در ساخت ویلا باید در نظر گرفته می شدند. پیش از این دیوارهای اطراف سایت و آلاچیق آهنی در سطح دوم ساخته شده بود که در طول فرآیند طراحی حفظ شد.

می توان گفت یکی از ویژگی های برجسته این پروژه، حضور دماوند کوه زیبا و متکبر در شمال شرقی با چشم انداز روستای پلور در دامنه آن است. با توجه به پیش زمینه مطرح شده، ایده اصلی این پروژه این بود که چگونه می توان از این ویلا استفاده کرد و به طور همزمان حضور و هماهنگی در طبیعت بی نظیر این منطقه را احساس می کند؟ یا، به شیوه ای ساده تر، چگونه می توان در داخل و خارج از ساختمان با یکدیگر ارتباط برقرار کرد؟
بدین منظور، تصویری از یک قاب شیشه ای و فضای باز گسترده و یک فضایی برای محاوره به همراه کوه دماوند و طبیعت اطراف آن، در ذهن تیم طراحی ایجاد شد. پنجره هایی طراحی شد که کوه دماند را مانند یک قاب به نمایش می گذاشت. بام هرمی به عنوان عنصری که می تواند یک سطح آزادی را در سقف ایجاد کند، شکل گرفت( در عین حال نمادی از فرم کوه دماوند نیز بود). در زیر سقف هرمی شکل، پنجره هایی در سراسر فضا قرار داده است. با توجه به هماهنگی مابین فضای داخلی و خارجی، تخته سنگ های عمودی طراحی شده است که از نمای بیرونی دیده می شوند. این سنگ ها به فضای داخلی نیز راه یافته است و به تزئین بخش هایی از دیواره های آشپزخانه، سالن نشیمن، شومینه و سایر بخش ها می پردازد.

با ما همراه باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.