طراحی ویلای مشا(دامنه کوههای البرز)

 ویلای مشا، سه منظر یک خانه

موقعیت: تهران، مشا

شرکت مشاوره: مهندسین مشاور معماری موج نو

معماران مسئول: لیدا الماسیان، شاهین حیدری

معمار همکار: مریم امان پور

تیم طراحی: شیدا قطبی، سهیلا زاهدی، ایلناز عشایری، الناز شکروی، فاطمه هنربخش

تاریخ: ۱۳۹۴

نوع پروژه: مسکونی

مساحت ساخته شده: ۲۶۰ مترمربع

طراح سازه: یعقوب عابدپور

عکاس: پرهام تقی اف

انسان وقتی در شهر های بزرگ زندگی می کند و پر از سر صدا و آلودگی زندگیشو میگذراند گرایش پیدا می کند به طبیعت که جای آرامی و محیط تمیزی بدون آلودگی پیدا کند و زندگیشو در طبیعت ادامه دهد .دشت مشا در شمال تهران و در دامنه کوههای البرز قرار گرفته است. سایت پروژه در شیب تند کوهستان و در دشت مشا قرار دارد جایی که منظره بی نظیر و شگرفش همراه با حس آزادی و تعلیق الهام بخش طراحی خواهد بود.

مرحله اول به بررسی تیپولوژی ویلاهای منطقه در بسترهای مشابه پرداختیم.آنجا که ساختمانها با کشیدگی در پهنای زمین قسمت عمده زمین را اشغال نموده و باقیمانده آن نیز به احداث پله های ارتباطی مابین ترازهای متفاوت اختصاص یافته است ، تیپولوژی موجود ، پتانسیلهای بالقوه سایت را نادیده انگاشته است و چیزی بیشتر از زندگی در آپارتمانهای شهری نیست ما به دنبال از میان بردن مرزهای انسان و طبیعت بودیم چیزی همانند یکپارچگی درون و برون و برانگیختن احساساتی چون لذت تعلیق و آزادی در فضای معلق درون و برون بنا در میان کوهستان.

خلق سه فضای مکعبی شکل در راستای طولی سایت پروژه با چرخش آنی حول پله مرکزی به یکباره تمام آن چیزی بود که به نیازهای پروژه و خلق ساختاری نو پاسخ می داد. محافظت از فضای سبز و افزودن به آن در طبقات که هر کدام از سایت مجموعه جدا شده و بالکنی به منظرهای مختلف روبرو خواهد بود.جایی که تراسها سقف های فضاهای زیرین هستند. شیب تند زمین و برآمدن کنسولهای عمیق سازه از درون آن احساس معلق بودن را در شما بر می انگیزد . سه بخش از زندگی – ورزش و تفریح ، معاشرت ، استراحت- هر کدام در میان یکی از مکعب ها می باشد.

       

به دلیل وجود منظره زیبا کوهستان ما را به این فکر انداخت که از پنجره های سراسری از سقف تا کف استفاده کنیم . و تصویر پانورامای مقابل را در سه فریم متفاوت و در سه طبقه تقسیم کردیم .چیزی که فراتر از پنجره است،اینها تابلوهای زنده(دینامیک)ای هستند که فعالیتهای زندگی را در مجاورت آنها شکل دادیم.و درون و برون بنا را به هم آمیختیم.در مجاورت نخستین تابلو جایی که بر آمدن خورشید از میان کوهها را می نگرید به ورزش ، شنا و تفریح   می پردازید و در مجاورت دیگری از طلوع تا غروب آفتاب جایی که رقص نور و سایه با احجام ساده ی بنا تکاپوی زندگی را با شما تقسیم می کند به معاشرت می پردازید و در نهایت و در بالاترین و آرام ترین بخش ویلا و در مجاورت تابلوی پایانی جایی که نقش کوه و ستاره آن را می آراید با شمارش ستاره ها به خواب فرو می روید. فصلها در گذارند.

                        

           

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.