طراحی منحصر به فرد داخلی مجتمع مسکونی بالکانه، استودیو دال و معماران الکا

مجتمع مسکونی بالکانه، استودیو دال و معماران الکا

معماری: استودیو معماری دال، گروه معماران الکا

موقعیت: ایران، کرج، فردیس

معمار مسوول: احمد خسروی، علیرضا اسفندیاری

مساحت: ۲۲۷۰ متر مربع

سال: ۲۰۱۷

تیم پروژه: هیلدا تهرانی، هلن افضلی، محمدرضا اسفندیاری، آذین فتحی، آتوسا شیران

عکاسان: پرهام تقی اف،احمد خسروی، علیرضا اسفندیاری

اجرا: احمد خسروی

از زبان معمار پروژه:

مجتمع مسکونی بالکانه بر روی یک زمین با مساحت ۶۲۴ متر مربع  با عرض ۱۴ متر در فردیس کرج ساخته شده است. این پروژه شامل ۵ طبقه مسکونی و یک طبقه پارکینگ با ورودی در شمال ساختمان می شود. با توجه به پایین بودن قدرت خرید ملک در این منطقه، کارفرما برای هر طبقه ۳ واحد مسکونی در نظر گرفت. کیفیت سازه ها در این منطقه بسیار پایین است، بنابراین تیم طراحی تلاش خود را برای احیای این ویژگی فراموش شده در این منطقه به کار بست.

با توجه به مساحت دیوار رو به خیابان ساختمان های اطراف، تلاش برای طراحی تراس ها، خارج از نمای ساختمان شده است، بنابراین ارتباط بیشتری با خیابان داریم. طراحی تراس ها مدولار انجام شده تا هارمونی با اطراف حفظ شود. همچنین، به جبران محیط بی رنگ، ما از آجر قرمز و چوب به عنوان متریال اصلی استفاده کردیم که نما را برجسته تر می کند و کاراکتر خاص خود را دارد.

برای کنترل مقدار نور و حفط حریم خصوصی و دید، نمای بیرونی با آجر متخلخل پوشانده شده است. پشت آجر، ما پنجره دو جداره داریم که مرز بین داخل و بیرون ساختمان را ایجاد می کند. ترکیب آجر، شیشه به همراه تراس های چوبی، نمای ساختمان را تشکیل می دهد. به دلیل کمبود نور خورشید در چشم انداز شمالی، تلاش شده است تا نمای شیشه ای بیشتری در این قسمت اجرا شود. اگر چه در چشم انداز جنوبی، به دلیل شدت تابش نور خورشید تا جای ممکن از به کار گرفتن شیشه خود داری شده است و تنها ۱۶٫۵ درصد نما از شیشه کار شده است. همچنین، در این طرف، تراس ها برای دوری از نور شدید خورشید، داخل حجم ساختمان طراحی شده اند.

در نمای شمالی، ما فضاهای نشیمن را نزدیک خیابان و اتاق های خواب را در مرکز ساختمان-برای جلوگیری از نفوذ سر و صدای خیابان- طراحی کرده ایم، همچنین با استفاده از آجر و چوب در داخل آپارتمان ها تلاش کردیم کیفیت این مناطق را افزایش دهیم و با ساخت یک جو گرم و صمیمی، مفهوم “خانه” برای زندگی در این ساختمان را تقویت کنیم.

 با ما همراه باشید.

پلان ها، دیاگرام ها، سکشن ها و غیره

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.