طراحی مسکونی ارسی‌ خانه(فرم مدرن اُرسی است که بصورت یک شبکه چوبی همراه با شیشه های رنگی بصورت پوسته دوم به جداره نما اضافه شده)

معماری و طراحی نما ساختمان مسکونی ارسی‌ خانه

معماران: نیما کیوانی و سینا کیوانی
اجرا: محمد مشعوف
همکاران طراحی: لادن مستوفی و اکبر خلج
سازه: رضا هوشیار خواه
نظارت بر اجرا: نیما کیوانی
آدرس: تهران – خیابان نصر (گیشا) – خیابان علیایی ( پیروزی غربی)- پلاک ۱۰۴

موقعیت ساختمان جنوبی
کاربری : مسکونی (۱۰ واحد مسکونی ) .
سال شروع : ۱۳۹۲
سال خاتمه : ۱۳۹۴
سازه بنا : بتن و در ۷ طبقه .
مساحت زیربنای کل ساختمان ۱۴۰۹ متر مربع است که مساحت زیربنای مسکونی ۹۱۴ مترمربع و سهم مشاعات ۴۹۵ مترمربع می باشد. مساحت مشاعات در هر طبقه مسکونی ۲۱ مترمربع است.

ایده طراحی:

ایده کلی طراحی بنا بر اساس ایجاد کردن فضایی با حس مکان معماری ایرانی و مدرن با در نظر گرفتن نیاز های زیستی انسان طراحی شده است.
و به عناصر آب، گیاه و نور توجه ویژه ای شد؛ چه در نما و دیوارهای داخلی، و چه در پشت بام و رمپ و پارکینگ؛ در واقع کانسپت طراحی بنا، فرم مدرن اُرسی است که بصورت یک شبکه چوبی همراه با شیشه های رنگی بصورت پوسته دوم به جداره نما اضافه شد و این امکان در طراحی دیده شد که کاربر، مانند پنجره اُرسی آن را بالا و پایین ببرد و علاوه بر استفاده از بازی نور و رنگ بتواند با باز کردن آن، آنرا به سایبان تبدیل کند.

توجه به قاب بندی معمارانه و اصل شفافیت در معماری نیز از نکات مورد توجه در طراحی بوده است و مبحث بعد چهارم در معماری نیز از ایده های کلی طراحی بود. قابل ذکر است به دلیل واقع شدن ملک در منطقه متوسط شهر، با محدودیت اقتصادی در پروژه روبرو بودیم و گروه معماری با استفاده از متریالهای ارزان و نوع طراحی، دست به خلاقیت زد.

ویژگی های خاص ساختمان مسکونی اُرسی خانه :
۱٫ در نظر گرفتن عناصر اصلی فضایی معماری ایران، (نور، آب، گیاه)
۲٫ توجه به محیط زیست و معماری پایدار با ایجاد فضاهای سبز
۳٫ توجه به طراحی نورپردازی
۴٫ استفاده از سیستم های هوشمند جهت بهینه سازی مصرف در نورپردازی و تاسیسات و آبیاری قطره ای
۵٫ توجه ویژه به المان سنتی ایرانی (پنجره اُرسی) به شکل مدرن در طراحی پوسته نما و فضاهای داخلی
۶٫ توجه ویژه به جلوگیری از اتلاف حرارت و انرژی
۷٫ توجه به اصل دعوت کنندگی فضا در طراحی ورودی بنا با توجه به فرم و استفاده از گیاه و نورپردازی ویژه پیاده روی مقابل آن.
۸٫ در نظر گرفتن بعد چهارم در معماری (زمان) با جابجایی تراس ها در نمای شمالی تا کاربران در هر طبقه کادر و منظر منحصر به خود را داشته باشند.
۹٫ توجه به اصل شفافیت و بازی با نور و کادربندی در فضای ورودی طبقه همکف با الهام از معماری خانه های ایرانی بخصوص خانه های کاشان

جلوگیری از اتلاف حرارتی در طراحی نما:
نمای ساختمان بصورت دو جداره با چوب ترمو و شیشه رنگی پوشیده شده است که علاوه بر زیبایی تابش نور رنگی به فضای داخل نقش سایه بان نیز دارد.
این پوشش علاوه بر تاثیر بصری تاثیرات اقلیمی نیز دارد
انرژی انتقالی از طریق تشعشع، در ارسـی هـا حدود یک سوم حالتی است کـه صـرفا از شیـشه سـاده استفاده شده باشد. ولی متاسفانه قسمت عمـده ای از انـرژی با این وجود، توسط شیشه های رنگی جذب می شود و بر اثر گسیل طـول مـوج هـای بلند دوباره به داخـل برمـی گـردد.

گسیل طول مـوج هـای بلند به داخل ساختمان (توسط شیشه های رنگی گرم شده بر اثر جذب تابش) میتواند تأثیر مثبت آنهـا در جلـوگیری از ورود انـرژی تابـشی مستقیم را خنثی سازد در نتیجه استفاده از شیشه های رنگی در مناطق اقلیمی مانند تهران باید دوجداره با شیشه ساده باشد بطوریکه شیشه رنگی در سمت خارج و شیشه ساده در سمت داخل ساختمان باشد. این امر باعث دفع انرژی زیاد تابشی در تابستان و مانع خروج تابشی گرما در زمستان میشود.

تراس هایی با قاب بندی منحصر به خود:
تراسها با قابهایی از جنس سنگ تراورتن کادر شده اند که نحوه جانمایی آنها در نما با الهام از بحث بعد چهارم در معماری است که بدین صورت تراس ها و جابجایی آنها، علاوه بر ایجاد تحرک و پویایی در نما و ایجاد تجربه متفاوت منظری هر ایوان، که کاربران در هر طبقه  میتوانند کادر و منظر منحصر به خود را داشته باشند، به خوبی مفهوم بعد چهارم (زمان) در معماری را پیاده میکند.
قاب بندی دور تراس ها با الهام از قاب بندی فضاهای ایرانی همچون خانه طباطبایی های کاشان با شکلی مدرن ارائه شده است. که در عین تاکید بر ایوان با استفاده از حجم و فرم منحصر هر یک با ایجاد زاویه متفاوت  تابش مناسب آفتاب به فضای داخلی را در زمانهای مختلف بهبود می بخشد.

پوشش گیاهی نما:
با توجه به اهمیت توجه به گیاه در معماری ایرانی پوشش گیاهی مناسب در نما بصورت نواری طراحی شده است که از آبیاری قطره ای در آن استفاده شده و گلدانها بصورت ریلی قابل جابجایی هستند.

ایده طراحی فضای ورودی و رمپ:
قاب طراحی شده  در فضای ورودی طبقه همکف با الهام از بازی نور راهروی ورودی خانه عامری ها، بگونه ای است که شخصی که از در ورودی ساختمان وارد بنا می شود به یک باره با تصویری با عمق میدان زیاد روبرو میشود که در انتهای آن سه آبنما در کنار فلاور باکس گیاهان دیده میشود، در طول این مسیر هم سعی شده با جداره سازی ویژه دیوارها با الهام از فضای شاه نشین خانه های کاشان با استفاده از چوب و شیشه رنگی و نورپردازی موضعی حسی ناشی از فضای اُرسی دار را تداعی کند و با توجه به کاربرد سقف کاذب کشسان شفاف به طول تقریبی بیست متر، بصورت آسمان شب؛ بصورت برنامه ریزی شده نگاه مخاطب از بین آن فضای تاریکتر همراه با بازی نور و رنگ به سمت قاب نهایی که همانا تابلوی بازی آب و گیاه و نور است هدایت می شود.
در طراحی فضای رمپ به دلیل وجود نداشتن حیاط سعی شد با استفاده از نصب فلاورباکس بر روی دیوارها و کاشت گیاه در جداره ها و کف رمپ حس مکانی بهتری ایجاد شود.

 پلان پارکینگ  پلان طبقه اول:   پلان پارکینگ (طبقه صفر)    پلان روف گاردن (پشت بام)                       

جوایز و افتخارات

مسابقه‌ی A’ Design Award  یکی از معتبرترین مسابقات بین‌المللی طراحی دنیاست که هر ساله، طراحان خلاق بسیاری از کشورهای جهان را گرد هم می‌آورد تا برای کسب مقام در رشته‌های مختلف این چالش جهانی با هم رقابت کنند.

آنچه اعتبار این مسابقه را از سایر مسابقات بین‌المللی طراحی متمایز می‌کند، پروسه‌ی داوری آثار است؛ داوری این مسابقه در چندین مرحله و با مشارکت بیش از ۸۰ داور از میان کارشناسان حرفه‌ای سراسر جهان اعم از؛ چهره‌های آکادمیک، مدیران شرکت‌های بزرگ، مهندسین و تکنسین‌های اجرا، برندگان جوایز دوره‌های گذشته و مدیران برندهای معتبر جهان انجام می‌شود.

امسال(۲۰۱۶ میلادی) پروژه‌ی « ساختمان مسکونی اُرسی‌خانه » از ایران، کار مشترک دو برادر معمار به نام های « نیما کیوانی » و « سینا کیوانی » ، برنده‌ی مدال برنز این مسابقه در بخش معماری، ساختمان و سازه شده است.

و همچنین این پروژه امسال فینالیست و نامزد دریافت جایزه معمار در بخش ساختمان های مسکونی بود.

ساختمان مسکونی اُرسی خانه – استودیو معماری کیوانی و همکاران برنده مدال برنز جایزه بین المللی طراحی A Design Award

    برادران کیوانی

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.