طراحی مدرن ویلای شماره ۱۰۹۰

ویلای شماره ۱۰۹۰

معماران مسئول: سعید میر محمد صادقی، لادن زارعی

موقعیت: ایران، کرج، کردان

سال: ۱۳۹۴

تیم طراحی: بنفشه زارعی، نسترن روحی پور

متراژ زمین: ۱۲۰۰ مترمربع

مساحت ساخته شده: ۴۲۰ مترمربع

سازه: عباس ذوالقدر، نسیم میثاقی

مکانیک: عارف صمدی و همکاران

برق: آسا انرژی

تامین بتن: انستیتو مصالح دانشگاه تهران، ترمیم بتن خاورمیانه

اجرا: سعید میرمحمد صادقی، عباس ذوالقدر، سمیر بهمنش، فرهنگ محمدی

متریال های اصلی مورد استفاده: بتن اکسپوز، چوب

جوایز: رتبه اول نهمین جایزه معماری داخلی ایران، در بخش مسکونی

ویلای شماره ۱۰۹۰ که در منطقه ییلاقی و خوش آب و هوای کردان در کرج اجرا شد. این ویلا در زمینی به مساحت ۱۲۰۰ مترمربع با زیربنای ۴۲۰ مترمربع ساخته شده است. زمین این ویلا، از شمال و جنوب به خیابان اصلی و از شرق و غرب به زمین های مسکونی مجاور متصل است.

 طبقه پایین در امتداد فضاهای جانبی استخر و محوطه سازی اطراف آن است و به شکلی طراحی شده است که کاربرد یک فضای سر پوشیده در مجاورت استخر و حیاط را داشته باشد.

فضاهای عمومی نظیر اتاق نشیمن اصلی، آشپزخانه و غذا خوری در طبقه ی وسط طراحی شده که این طبقه از طریق فضاهای خالی بین طبقات، تجربه خاصی از حیاط و فضاهای سبز را در اختیار کاربر فضا قرار می دهد.

فضاهای خصوصی تظیر اتاق خواب ها در طبقه بالایی طراحی شده. همانطور که در قسمت بالا گفتیم ، بین طبقات فضاهای خالی وجود دارد که از طریق این فضاهای خالی بین طبقات، نور طبیعی را می توانیم به داخل فضاها هدایت کنیم.

متریال های اصلی که در این بنا استفاده شده است شامل، بتن اکسپوز ، چوب، متریال های اصلی این ساختمان را تشکیل می دهند. در واقع این دو متریال به همراه فضای سبز، بعنوان عناصر اصلی شکل دهنده ساختار طرح در این ساختمان ویلایی می باشند و نمای ساختمان ویلا و محوطه را شکل داده اند و سعی بر این بوده است که ارتباط پیوسته و همسانی بین فضاهای خارجی و داخلی ایجاد گردد.

همچنین در زمینه ی بهینه سازی مصرف انرژی و برای بهبود مصرف انرژی، ساختار پوسته خارجی بنا از یک ساختار چند لایه مقاوم در برابر اتلاف انرژی تشکیل شده است .این ساختار از دو لایه بتنی تشکیل شده است که عایق حرارتی در بین آن قرار دارد و کل این پوسته سه لایه در محل پروژه بتن ریزی شده است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.