طراحی مدرن مجموعه بدنسازی R8

طراحی داخلی مجموعه بدنسازی R8

معمار: سهراب رفعت

گروه طراحی: سالومه گلبابائی، نگین عسگری، محمد حسین شوقی، وحید جودی

مساحت: ۱۴۰۰ مترمربع

سال: ۱۳۹۴-۱۳۹۵

عکاس: علی دقیق، پرهام تقی اف

همانطور که می دانید هدف اصلی در باشگاه بدن سازی ایجاد شور و هیجان و حرکت و نشاط است که به دنبال آن سلامت جسم و روح را به ارمغان می آورد. بنابراین این فضا نیازمند طراحی خاص خود است تا بتواند شورو اشتیاق را در میان افرادی که پیش تر در زندگی خود تجربه نکرده اند را برانگیزد و انرژی لازم برای تمرین را بدست آورد.

از چالش های اصلی طراحی این باشگاه، پویایی در فرم ها برای ایجاد حس حرکت، به کارگیری سیستم تهویه مناسب، استفاده از نورهای رنگی، سیستم صوتی مجهز به قابلیت کنترل از مرکز و اپلیکیشن های مختلف، و طراحی بخش های مختلفی بود که جهت تبلیغ در سالن اصلی برای درآمدزایی است، می باشد.

به علاوه این مجموعه شامل فضاهای دیگری مانند اتاق مدیریت، سالن ورزشی گروهی، سکوی ویژه DJ، اتاق لاکر مربیان، اتاق ماساژ، کافی شاپ، رستوران، پذیرش و سرویس بهداشتی و دوش نیز می باشد.

با نگاه به اِلمان ها و فرم های اجرا شده بر روی دیوارهای ورودی، یک حرکت جلورونده را مشاهده می نمایید که شبیه به فرم یک فِلِش می باشد. پس از ورودی مجموعه، یک بخش کامل به پرسنل و پذیرش اختصاص یافته و این بخش با طرح زیبای خود از دیگر عرصه های مجموعه فیلتر شده است. انتخاب نور و رنگ در هر بخش با توجه به رویکردی روانشناختانه، و بر اساس نیازهای روحی و رفتاری در باشگاه بدنسازی اتخاذ شده است. تمام عوامل پروژه بر پایه ویژگی های علمی و زیباشناسانه شکل گرفته اند و به نوعی سعی داشته اند تا کاربردهای یک مکان ورزشی را دوباره تعریف کنند. به عنوان مثال رشد باکتری در باشگاه های بدنسازی (Fitness Clubs) بسیار زیاد است. انتخاب نور آبی، بافت و رنگ های مجموعه ورزشی R8 دلیل مهمی برای بهداشت و جلوگیری از رشد باکتری بوده اند. انتخاب مبلمان ودکوراسیون داخلی هم به خوبی با فضای داخل همپوشانی شده اند.
سایر عوامل مهم طراحی باشگاه بدنسازی R8 عبارتند از:
بررسی استاندارهای هر فضا و میزان کاربری عرصه ها
کنترل جهت باد سرد و گرم و تهویه مطبوع بر اساس فعالیت های فیزیکی در هر نقطه
خلق فضایی پویا و مترحک توسط متریال های معماری
طراحی سیستم صدا یکی از چالش های اصلی این مجموعه بود. این چالش با ایجاد خطوط و حجم شکسته دیوار، و ارتفاع بلند سقف برطرف شد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.