طراحی مدرن خانه شماره 47 اصفهان

خانه شماره ۴۷برنده جایزه معمار ۹۳

معماری: استودیو معماری براکت

موقعیت: اصفهان

تیم طراحی: شروین حسینی، حمید زارعیان ، علی نعمتی

سایر همکاران: نرگس دهقانی ، امیر شافعی زاده، مرجان جلوه نژاد، شادی محمدی، آرش وفائی، بهراد صولتی، بهاره سعادت فرد

سرپرست فاز دو و نظارت: مهدی هلاکوئی

گرافیک: پناه نفیسی

عکس: نوژن آقایی

طراحی سازه : احسان علیمردانی

سرپرست کارگاه: مهندس حسینی

جوایز: رتبه سوم جایزه معمار ۹۳ بخش مسکونی

پروژه خانه شماره ۴۷ توسط شروین حسینی در شهر اصفهان طراحی و اجرا شده است. خانه شماره ۴۷ در سایتی کوچک به مساحت ۱۲۰ متر واقع شده که بر اساس نیازها و خواسته های دو زوج جوان طراحی شده و دارای محدودیت های زیادی بوده است. پروژه خانه ۴۷ رتبه سوم جایزه معمار ۹۳ را کسب نموده که یکی از ساختمان های مدرن شهر اصفهان به شمار می رود.

از چالش هایی که این پروژه را در شرایطی سخت برای طراحی قرار داده، می توان به عرض کم زمین و نورگیر بودن فضا فقط از یک ضلع (ضلع جنوب) اشاره کرد. به همین دلیل اقدامات مناسبی برای طراحی پوسته و متراژ کم عرض زمین در نظر گرفته شده. این پروژه نمونه ای کامل برای تعریف معماری، به عنوان هنری برای سازماندهی فضا است. این از هنرهای معمار بوده که در زمینی با عرض کم، به خوبی توانسته عرصه های خصوصی و عمومی را جای دهد. معمولاً برای طراحی ساختمان در زمینی با عرض کم، و بیش از یک طبقه، محدودیت های زیادی وجود دارد که به خوبی در این پروژه حل شده است.

نابراین پوسته بیرونی نه تنها در تعامل و احترام به دو ساختمان مجاور خود که یکی جلوتر از دیگری است شکل گرفته، بلکه وظیفه فیلتر کردن دیدهای ناخوشایند به ساختمان های نا متجانس همسایه را داشته است، به نحوی که در طبقات پایین تر گشودگی ها علاوه بر تامین نور مناسب دید را محدود به حیاط خود پروژه بکند و همچنین از دید سایر ساختمان ها هنگامی که از پرده استفاده نمی شود نیز جلوگیری کند و در طبقات بالاتر امکان دید به کوه صفه اصفهان را تامین کند.

استقرار فضاهای اصلی زندگی شامل نشیمن، آشپزخانه، اتاق خواب والدین در قسمت جنوبی، امکان نورگیری بیشتر به شرط کنترل دیدهای مشرف را فراهم می آورد.

با توجه به ضوابط شهرداری اصفهان مبنی بر عقب نشینی در قسمت شمالی زمین و رفع اشراف ها با جان پناه به ارتفاع ۷۵/۱ ، فضای باقیمانده امکان ایجادحیاط در ارتفاع و تامین نور از سقف برای قسمت شمالی بنا را فراهم کرد.

       

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.