طراحی ساختمان مسکونی سعادت آباد، اثری از محسن کاظمیان فرد(موقعیت: ایران، تهران)

ساختمان مسکونی سعادت آباد

مشخصات عمومی بنا موجود

معمار: محسن کاظمیان فرد

موقعیت: ایران، تهران

مساحت: ۱۳۰۰ متر مربع

سال: ۲۰۱۸

عکاس: پرهام تقی اف

تعریف کلی از بنا موجود

طراحی و معماری ساختمان ۷ طبقه که دو طبقه آن زیر زمین می باشد به استودیو واگذار شد. بدین ترتیب، طراحان باید نما و پلان های ساختمان را به گونه ای طراحی کنند تا بتوانند ارتباط قوی و ناگسستنی میان فضای داخلی و خارجی ایجاد کنند. مالک از طراح می خواست علاوه برحفظ حریم خصوصی یک فضای داخلی با دید باز  داشته باشد. بنابراین، این موضوع نقش مهمی در روند طراحی نمای داخلی داشت.

در این بنا موجود ، تعریف مرزها نه تنها شکل بیرونی ساختمان را شکل می دهد، بلکه ارتباط میان فضای داخلی و خارجی را نیز تعریف می کند. در قرن اخیر برخی کلان شهرها به طرزی غلط گسترده شده اند به گونه ای که مرز ساختمان های مسکونی را محدود کرده اند و ادغام فضای داخلی و خارجی را نیز از بین برده اند. بنابراین در اکثر ساختمان ها اتصال مناطق داخلی و خارجی محدود به بازه های کوچک روی پوسته های بیرونی ساختمان هاست.  وظیفه اصلی آن نیز ورود نور به فضای داخلی وحتی نمی گذارد فضا داخلی از خارج ساختمان دید داشته باشد.

در فصل زمستان این بنا موجود به دلیل داشتن پوسته پر منفذ اجازه می دهد تا نور به فضای داخلی بتابد و نور و سایه ملایمی را ایجاد می کند که نه تنها فضا را روشن بلکه گرم تر می کند. و در فصل تابستان برای صرفه جویی در مصرف انرژی مانع ورود نور شدید خورشید به داخل می شود و فقط اجازه می دهد تا نور فضا را روشن سازد. در نتیجه این پروژه می تواند یک ایده عملی برای ساختمان های شهری مشابه در شهر تهران باشد.

با ما همراه باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.