طراحی خلاقانه ویلای اسبورز

معماری و طراحی داخلی پیشنهادی ویلای اسبورز

معمار: رضا نجفیان ، رضا نجفیان

کارفرما: فرج اسبورزی

مساحت : ۳۴۰ متر مربع

موقعیت: مازندران

مصالح: آجر

تاریخ طراحی: ۱۳۹۰

                       

ویلا اِسبورز

ویلا اسبورِز به درخواست کارفرما در نقطه­ای بکر روی تپه­ای جنگلی در منطقه­ای به نام اسبورِز در ۲۰ کیلومتری جنوب شرقی شهر ساری طراحی شده است. خلوص، امنیت بالا، داشتن حریم و عدم اشراف از بیرون به داخل بنا و در عین حال فضاهای داخلی دنج و آرام؛ خواسته­های اصلی کارفرما برای طراحی این پروژه بوده است.

به منظور حفظ شخصیت توپوگرافی و بکر ماندن سایت، دسترسی به بنا بدون دخل و تصرف در فرم ارگانیک تپه تأمین شده است. این دسترسی در جهت حفظ خلوص فرم بنا نیز در زیر ساختمان امتداد یافته و ورود به بنا را از این بخش بصورت عمودی میسر می­سازد. نوع تعبیه دیگر­بازشوها در این بنا نیز در جهت حفظ یکپارچگی فرم آن می­باشد. بدین گونه که دو وجه انتهایی از حجم به شیشه های تمام­ قد اختصاص یافته  و سایر بازشوها با تداومی برگرفته از فرم، بخش جدایی­ ناپذیری از حجم را تشکیل می­دهند.

تأثیر هندسه­ی حجم بیرونی در داخل ساختمان نیز تبلور یافته و باعث ایجاد حس آرامش و پویایی در فضا شده است. فشار نیروهای حجم در داخل بنا به گونه­ای طراحی شده که نوعی تقسیم فضایی مناسب و پیوسته ایجاد نماید. بیشترین تأثیر این نیروها در طراحی راه­پله­ی ارتباطی طبقات به چشم می­خورد که کاملاً پیوسته و همگام با فرم اصلی بنا شکل گرفته است. طراحی و قرارگیری سایر فضاهای داخلی با توجه به کیفیت مناسب ارتباط دو بازشوی تمام شیشه­ای بنا انجام گرفته است. همچنین امکان استفاده مناسب از کوران طبیعی هوا در داخل بنا نیز فراهم شده و در عین حال با ایجاد ارتباط بصری مناسب بین دو بازشوی اصلی، حس احاطه شدن در طبیعت به مخاطب القا می­شود. در نهایت با قاب کردن طبیعت در فضاهای داخلی اصلی این بنا تجربه­ای جدید برای مخاطب خلق شده تا شور و هیجان طلوع و حس آرامش غروب را در منظر قاب خانه­ی خود مشاهده نماید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.