طراحی خلاقانه خانه حیاط آبی اصفهان

خانه ای با حیاط آبی، دفتر معماری آیینه

معماری : دفتر معماری آیینه

معماران : علی سلطانی، عاطفه کرباسی، علی دهقانی

موقعیت: اصفهان

مساحت: ۳۰۰ متر مربع

سال: ۲۰۱۷

عکاس: فرشید نصرآبادی

طراحی خانه حیاط آبی یک پروژه مسکونی می باشد که برای یک خانواده اصفهانی به اجرا رسیده است. سایت پروژه در محدوده ای از شهر واقع شده که محور خانه را بر اساس یک الگوی شرقی-غربی فراهم کرده است. با توجه به موقعیت قرارگیری پروژه، زمانی که پروژه در نیمه بالایی زمین ساخته می شود،  قسمت اصلی خانه بیشترین نور از محور غرب را دریافت کرده و خانه را از جذب نور جنوب که بهترین جهت روشنایی در اصفهان می باشد، محروم می کند.

با وجود اینکه نورگیری خانه بزرگترین چالش طراحی به شمار می رفت، تیم معمار با پاسخی به نام حیاط آبی برای رفع مشکل ارائه کرد، که در گذشته الگوی تاریخی خانه در این منطقه بود. برای اینکه حیاط آبی نسبت به حیاط ورودی دسترسی داشته باشد، و ضلع جنوبی کاملا آزاد شود، حجم خانه از دیوار همسایه ها جدا شده اند. یک شکاف بین جِرم خانه و دیوار همسایه ایجاد شده که در انتهای این حدفاصل، حیاط آبی توسط چند پله تعبیه شده است. بدین ترتیب عرصه های داخلی خانه به واسطه حیاط آبی قابل دسترس خواهند بود و فضای حیاط آبی نقطه عطف پروژه محسوب می شود.

در طبقه همکف در ادامه ورودی و در بخش غربی مشرف به ورودی حیاط سالن میهمان قرار دارد. گذر از آشپزخانه کنار سالن میهمان، حیاط آبی نور جنوبی ساختمان را در بر می گیرد، و نور جنوبی و شرقی را برای سالن نشیمن و اتاق خواب اصلی که هر دو در مجاور هم هستند را فراهم می کنند.

در طبقه بالا، کتابخانه و اتاق خواب مهمان ازچشم انداز  حیاط آبی، درست مانند یکی از اتاق خواب کودکان، از چشم انداز فضای خالی آبی رنگ  بهره مند می شوند. اتاق نشیمن دارای ارتفاع دو طبقه است و با حیاط آبی و اتاق نشیمن کوچک در طبقه بالا با هم، قلب خانه های اصفهانی را در قالب «اندرونی» ایجاد می کنند. کاشی های آبی یاد آور رنگ تاریخی و خاطره انگیز شهر اصفهان است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.