طراحی خانه ای از رف یادآور طاقچه های ایرانی

خانه ی ویلایی “خانه ای از رف”، دفتر معماری آینه

طراح: دفتر معماری آینه

معماران ارشد: عاطفه کرباسی، علی سلطانی، علی دهقانی

همکار طرح: سپیده شریعتمداری

مکان: نجف آباد، ایران

مساحت زیر بنا: ۳۰۷ متر مربع

سال: ۱۳۹۳

گرافیک: مهلا ابراهیم پور

کارفرما: محمد علی پاینده

عکس: حسین فراهانی

 

امروزه درشهر نجف آباد، برای عابری که در آن راه می رود دو چیز بیشتر خودنمایی می‌کند: طاقچه‌هاى فراوان در بدنه‌هاى شهر و درختان چناری برافراشته از درون خانه‌هاى قدیمى. در این روزهای گذار، طاقچه ها از درون خانه‌هاى متروک و در بسته قدیمى که از نگاه‌ها پنهان بود، یکباره به بیرون سرک کشید. امروزه، دیگر طاقچه کوچک خانه های قدیمی از دیدها پنهان شده و به مذاق مردم خوش نمی آید. عاطفه کرباسی، علی سلطانی و علی دهقانی معماران دفتر معماری آینه با طراحی “خانه ای از رف” سعی در حفظ آثار به جا مانده از این بناهای قدیمی دارند و با استفاده کاربردی از طاقچه، به نوعی ادای دین کرده اند.

و مکعب کوچک که به دیواره ی پر از رف رو کرده‌اند،حجم کلى را ساختند. دیواره شرقی چسبیده به همسایه از حجم خانه آزاد شده. این جداشدن امکان گرفتن ورودی از بدنه شرقی به درون را فراهم مى آورد و مشکل ورود بی‌مقدمه از نمای اصلی جنوبی را حل مى کند. دیواره مى‌چرخد یا بالا مى رود تا خود را از همه جا به درون خانه بنمایاند، فضایی باز و دارای محرمیت کامل برای درون فراهم آورد، پشت بام دنج را از چشم همسایگان محفوظ بدارد و درنهایت، عنصری در جهت درونگرا کردن خانه امروزین باشد. این بار، رها کردن نواری  خالی در طول زمین، اجبار ۶۰% ساخت و ۴۰% فضای باز را هم به چالش مى‌کشد و چون حیاطی در دل خانه نور صبح را به درون تمام اتاق‌ها، آشپزخانه، نشیمن و پذیرایى تا بام و اتاق طبقه دوم دعوت مى کند.

دیواره با طاقچه های عمیق و مسیر باز مجاورش راهرو را به فضا ارتقا داده. هیچ جاى این خانه از دیواره پر طاقچه تهى نیست. طاقچه‌هایى که اما دیگر این بار “درون” و انتهای اتاق‌ها مخفی نیستند: خاطره انگیز،پر گُل، کارآمد،شاید کمى دست نیافتنی اما این بار ماندنی و همسایه خوب درخت کاج همسایه که از پس آن به خانه ما سربرآورده است؛ به خانه اى از رَف

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.