طراحی بی نظیر ویلای امیر، اثری ماندگار از علیرضا تغابنی

ویلای امیر

معمار:علیرضا تغابنی
موقعیت: ایران،کرج
مهندس ناظر:علیرضا تغابنی
سال ساخت:۲۰۱۱
ویلای امیر که در باغ محمد سحر واقع شده،فقط چند کوچه دورتر از شهر کرج واقع شده است. با وجود قوانین شهری و قوانین تراکم ساختمان،به دلیل سرعت افزایش ساخت و ساز و رشد وحشی ساختمان ها، فاصله بین باغ و شهر را کم کرده است.

چون این خانه یک خانه تابستانی برای استراحت و گذران اوقات فراغت است از پلاستیک و بافت براق در ساختار آن استفاده شده است وجود پوشش گیاهی و درختان فراوان و همچنین یک استخر کوچک، هوای این ویلا را تلطیف بخشیده و محیط دلپذیری به وجود آورده است.

به علت فرار از مشکل توسعه بی برنامه سازه های شهری(بی برنامه گی در طرح و کاربرد متریال درست در نما) طراحی این ساختمان با توجه به گسترش میزان متراژ ساختمان در ارتفاع آن تأثیر گذاشته است(میزان گسترش طولی و عرضی با میزان تراکم طبقات همپوشانی و رابطه مستقیم دارد) بر خلاف تمایل کارفرما که یک خانه دو طبقه که قرار داشتن اتاق های خواب در بالا(Douplex) را خواستار بود،یک ساختمان یک طبقه پیشنهاد شد.

با توجه به فعالیت های خصوصی که در این مکان برنامه ریزی شده در پشت این فضای عمومی یک فضای عمومی که با همان ارتفاع عمودی (بدون تغییر سطح در سایت) بنا شد.

این دو بخش خصوصی و عمومی توسط یک پل شیشه ای میان این فضاها به هم مرتبط شده اند.

این ویلای تابستانه توقع خانواده ی بزرگتر و حتی اقوام را به عنوان یک محیط آرامش بخش فراهم می آورد که بتوانند در یک زمان و با هم آخر هفته های شاد و مناسبی را سپری کنند.

این مجموعه دو قطبی دارای طرح پیشنهادی از طرف شهرداری که شامل سطوح پلاستیکی،راست زاویه،خشن و دارای بافت براق می باشد. اما با تقویت ساختار و مصالح،دید بازی رو به باغ به وجود آمده است.با ارزیابی شرایط موجود،خواص خاک و شرایط اقلیمی،و با توجه به نوع کاربری مصالح بومی در منطقه از کاه برنج برای تقویت مصالح استفاده شده است.

ماهیت خطوط خمیری بنا،این امکان را به ما میدهد که روی سطوح صاف و لبه های تیز و ناپیوسته را کنترل و با گذاشتن سرپوش روی آن از خشونت آن کاسته شود.حجم کلی خانه سابق با اتصال یک جعبه کوچکتر به عنوان یک بخش یا موجود جدید،با اضافه شدن به این ویلا یک سطح صاف و منحصر به فرد به فرم کلی بخشیده است.

با توجه به تفاوت خانه جدید نسبت به خانه قدیمی،کف مجموعه ساده و معمولی نیست،بلکه با ایجاد یک فضای شاعرانه که توسط یک کف شیشه ای و حباب های نور و همچنین گذر آب از این مجموعه به زیبایی هر چه تمام تر این ویلا کمک کرده است.

متریال استفاده شده در نمای ویلا حسی راحت و صمیمی به سبک خانه های روستایی ایجاد کرده است.

ساخت flower box (باغچه-جایی برای پرورش گل و گیاه)به زیبایی و در ترکیب با فرم کلی بنا صورت گرفته است.

طراح زبردست ویلای امیر سعی کرده از فرم های فرو رفته و برآمده ای را با کاربرد متناسب در غالب فرم کلی بنا تعریف کند.

 

                                                     

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.