طراحی بی نظیر خانه بهاردر نجف آباد اصفهان، (معجزه منحنی ها در معماری)

معماری ساختمان مسکونی “خانه بهار”، دفتر معماری آینه

معماری: دفتر معماری آینه

معماران مسئول: علی دهقانی، علی سلطانی، عاطفه کرباسی

کارفرما: محمد رضا باقرزاده

گرافیک: محلا ابراهیم پور، علی کرباسی

مکان: اصفهان – نجف آباد

سال: ۲۰۱۵ – ۱۳۹۴

مساحت: ۳۴۰ متر مکعب

عکاس: فرشید نصرآبادی

از زبان معمار: زمین خانه ی بهار در محله ای نسبتا ارزان در نجف آباد استان اصفهان واقع شده است. کارفرما خانواده ای چهارنفره بودند که به دلیل اندازه ی کوچک زمین، می خواستند خانه شان دو طبقه باشد؛ طبقه ی همکف برای پدر و مادر و طبقه ی بالا برای فرزندان.

ایوان خانه به دو شکل مختلف در قسمت شرقی و غربی دیده می‌شود، خانه‌ ای که هم اکنون درباره آن صحبت می کنیم به دو حوزه کاربردی تقسیم شده است، در واقع بخش غربی ساختمان فضای عمومی را تشکیل داده که شامل آشپزخانه، اتاق نشیمن و سالن مهمان و همچنین بخش غربی ساختمان شامل اتاق خواب و توالت نیز می شود.

راه پله داخل خانه که نزدیک ورودی قرار گرفته است فضای خصوصی و عمومی را از هم جدا می کند، در قسمت انتهایی یک حیاط کوچک وجود دارد که برای طبقه بالا به عنوان تراس ایجاد شده است. این خانه در شمال نجف آباد قرار گرفته است که با توجه به دید مستقیم سازه از جلو حیاط جنوبی همیشه قابل استفاده نیست. در واقعیت حیاط به منظور دید اتاق انشیمن به باغچه و آسمان است.

در نهایت برای طراحی نمای پروژه از سیمان سفید استفاده شده است که با توجه به محدود بدون بودجه مشتری امکان اجرای سطوح منحنی و صاف وجود نداشته است. از نگاه کلی به قسمت داخلی و خارجی ساختمان حجمی یکپارچه برای پاسخ به نیازهای مشتری نیز ایجاد شده است.

تصویر زیر تقسیم شدن کلی ساختمان را نشان می‌دهد و همانطور که قبلا اشاره کردیم قسمت عمومی در شرق ساختمان و قسمت خصوصی در غرب نیز قرار گرفته است.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.