طراحی بی نظیر برج‌های مسکونی سبز کوثراثری از مهندسین مشاور سازآب شرق

 برج‌های مسکونی سبز کوثر

مشخصات عمومی پروژه برج های مسکونی سبز کوثر

سوپروایزر طراحی: فیلیپ روو

دفتر معماری: مهندسین مشاور سازآب شرق

مدیر طراحی: حامد کامل نیا

موقعیت: مشهد، ایران

تاریخ: ۱۳۹۱

مساحت: ۷۰۰۰۰ مترمربع

وضعیت: در حال ساخت

کارفرما: شرکت جهاد تعاون خراسان

عامل چهارم: شرکت لاویج

مشاور طراحی: علیرضا تغابنی

برنامه‌ریزی پروژه: سعید حقیر

اجرا: شرکت جهدسازان

نظارت: مهندسین مشاور سازآب شرق

تیم طراحی: فیلیپ روو، حامد کامل نیا، سعید حقیر،  سمیه جهان پناه، حسین قاسمی، فرزانه فریدونی، شکوفه شایسته،حمیدرضا نیکوقدم

مدل‌سازی و پویا نمایی: حمیدرضا نیکوقدم،امیرحسین شریف کاشانی

گرافیک: شکوفه شایسته

برج‌های مسکونی سبز کوثر، در شهر مشهد و در زمینی به مساحت نزدیک به یک هکتار، در بلوار کوثر (جنب میدان پژوهش) واقع شده است. برج‌های مسکونی سبز کوثر، در شهر مشهد و در زمینی به مساحت نزدیک به یک هکتار، در بلوار کوثر (جنب میدان پژوهش) واقع شده است. معماری سبز یا معماری پایداریکی از گرایش‌ها و رویکردهای نوین معماری است که در سال‌های اخیر مورد توجه عده زیادی ازطراحان برجسته و معماران معاصر جهان قرار گرفته است. این معماری که برخاسته از مفاهیم توسعه پایدار می باشد در پی سازگاری و هماهنگی با محیط زیست یکی از نیازهای اساسی بشر در جهان کنونی است.هدف از ایجاد ساختمان‌های سبز بهبود یافتن آب و هوا،جلوگیری از اتلاف انرژی مصرف شده جهت سرمایش و گرمایش و جلوگیری از اثرات منفی ساخت و ساز بر محیط زیست است.

علاوه بر این، ساختمان برج ها به مثابه یک پنجره شهری است. در این پروژه، تمامی واحدها دارای حیاط سبز قابل کشت مخصوص به خود هستند که به صورت مکانیزه آبیاری می شوند. بام سبز برای ساکنان و پارک خطی با مسیر دوچرخه سواری در ارتفاع، که قابل استفاده برای عموم مردم است نیز در پروژه وجود دارد.

سیستم های هوشمند BMS برای هر واحد مسکونی، باغ زمستانی در طبقات ضلع شمالی هر دو برج، انباری در زیرزمین با دسترسی آسان از هسته میانی در هر طبقه از دیگر ویژگی های واحدهای مسکونی “برج های مسکونی سبز کوثر”است.

طبقات پایه برج‌های سبز کوثر، شامل خدماتی نظیر واحدهای تجاری (بانک، هایپرمارکت، آژانس مسافرتی، گالری هنر، باغ گل و …)، مهدکودک با حیاط اختصاصی، مجموعه ورزش و تندرستی، مجموعه استخر، سونا و جکوزی، مسیر پیاده‌روی، پارک طبقاتی و باغ‌های موضوعی است و دسترسی غیرساکنین به ‌مجموعه‌های تجاری و اداری، به کلی از مسیر بخش‌های مسکونی مجموعه تفکیک شده است.

“BMS” یا Building management system که در فارسی آن را مدیریت هوشمندساختمان ترجمه کرده اند به مجموعه سخت افزارها ونرم افزارهائی اطلاق می شود که به منظور مانیتورینگ و کنترل یکپارچه قسمت های مهم وحیاتی درساختمان نصب می شوند. وظیفه این مجموعه، پایش مداوم بخش های مختلف ساختمان و اعمال فرامین به آنها به نحویست که عملکرد اجزاء مختلف ساختمان متعادل با یکدیگر و درشرایط بهینه وبا هدف کاهش مصارف ناخواسته وتخصیص منابع انرژی فقط به فضاهای در حین بهره برداری باشد.
BMS میتواند در برگیرنده تمام سرویس های الکتریکی، مکانیکی، و حفاظتی ساختمان باشد. این سرویس ها شامل گرمایش، سرمایش، تهویه مطبوع، آسانسور، نیروگاه برق اضطراری، پله برقی، کنترل روشنایی، دوربین مدار بسته، اعلام و اطفای حریق، کنترل تردد و … هستند.

پایداری در برج های مسکونی سبز کوثر
ـ استفاده از یک لایه فضای سبز در تراس‌ها، همانند یک فیلتر، از ورود سر و صدا به داخل فضای زندگی جلوگیری می‌کند.
ـ کاشت درختان و فضای سبز در تراس، تهویه طبیعی را افزایش می‌دهد و میزان استفاده از سیستم تهویه را به حداقل می‌رساند.
ـ کاشت هر درخت، ماهانه حدود ۰/۷-۱/۱ کیلوگرم دی‌اکسید کربن را جذب می‌کند. در این پروژه، حدود ۲۲۰ درخت در تراس واحدهای مسکونی در نظر گرفته شده است که ماهانه به طور متوسط، حدود ۲۰۰ کیلوگرم دی‌اکسید کربن را جذب می‌کنند.
ـ فضای سبز موجود در طبقات، حدود ۳ درجه سانتی‌گراد، دمای محیط را در فصول گرم پایین می‌آورد.
ـ در تراس‌ها، استفاده از درختانی که با تغییر فصل، ظاهر متفاوتی به خود می‌گیرند، موجب ایجاد کیفیتی متفاوت و نمایی چهار فصل می‌شود.
ـ استفاده از مصالح طبیعی (مصالح سبز؛ رنگ‌های بدون ترکیبات آلی فرار، پلاستیک‌های قابل بازیافت، سنگ‌گچ‌های طبیعی و محصولات معدنی)، سهم به سزایی در کاهش آلودگی هوای فضای داخلی دارد.
ـ استفاده از آب‌های خاکستری: آب‌های مصرفی در سینک‌ها و آب باران در لوله‌های جداگانه جمع‌آوری شده و پس از بازیافت و تصفیه، در آبیاری فضای سبز، شست‌وشوی محوطه و فلاش‌تانک‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ـ تولید بیش از ۲۰% برق مصرفی توسط نیروگاه موجود در پروژه
ـ تأمین بیش از ۴۰% آب گرم مصرفی توسط انرژی خورشیدی و صفحات خورشیدی روی بام
ـ استفاده از دو توربین بادی برای تأمین روشنایی نما و پارک خطی
ـ استفاده از چراغ‌های سولار در محوطه برای به دست آوردن انرژی روشنایی، بدون پرداخت هزینه
ـ استفاده از نمای دو پوسته (لوورهای متحرک) برای حبس گرما در زمستان، کنترل تابش‌ها در تابستان و جلوگیری از ورود بادهای غالب منطقه در طبقات بالایی برج

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.