طراحی آپارتمان مسکونی آبی ملایم

طراحی داخلی آپارتمان مسکونی آبی ملایم، رضا نجفیان

معماری: رنا دیزاین

معمار مسئول: رضا نجفیان

موقعیت: ایران، تهران

سال طراحی: ۲۰۱۳

سال اجرا: ۲۰۱۴

متراژ: ۳۳۰ مترمربع

پروژه‌ی طراحی داخلی آپارتمان مسکونی آبی ملایم‌ واقع در آجودانیه‌ی تهران حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. این پروژه در سال ۱۳۹۱ طراحی شده‌است و یک سال بعد از آن به مرحله‌ی اجرا رسیده‌است. معمار این پروژه رضا نجفیان است که در پروژه‌های خاص و متفاوت معماری می‌توان نشانی از او را پیدا کرد.

              

این آپارتمان مسکونی با مساحت ۳۳۰ متر مربع، در طبقه‌ی نهم یک برج مسکونی قرار دارد در آپارتمان مسکونی آبی ملایم یا آبی خفیف، پس از استفاده‌ی ظریف و به‌جا از رنگ آبی، آنچه بیش‌ از هر چیز نگاه‌ها را به خود جلب می‌کند، فضای طراحی شده با فرم و هندسه‌ی ساده‌ی آن است که به‌گونه‌ای بارز، جانبدار سبک معماری مدرن است.

          جالب‌تر آن که این پروژه در واقع یک پروژه‌ی بازسازی بوده است. در پروژه‌های بازسازی، معمولاً سمت و سوی معماری در جهت اصلاح و نوسازی است و کمتر پیش می‌آید که در یک پروژه‌ی بازسازی اتفاقات پیچیده و عمده‌ای برای پروژه رخ دهد، اما در آپارتمان آبی ملایم، همه‌چیز تغییر کرده‌است و هدف ایجاد فضای بیشتر برای استفاده بوده‌است. به همین دلیل فضا‌های مفید این آپارتمان در جریان پروژه بازسازی کشف شده‌است و از آن به بهترین شکل استفاده شده‌است. همچنین فضاهای کوچکی که در این آپارتمان وجود دارند نیز به گونه‌ای حجمی طراحی شده‌اند.

علاوه بر این نورپردازی منحصر به فرد این آپارتمان در ایجاد فضای بصری آرامش‌بخش بیشتر نیز بسیار مؤثر بوده است. دیوارهای این آپارتمان، به شکل دو پوسته طراحی و ایجاد شده‌اند با این توضیح که یک پوسته از دیوار به رنگ آبی ملایم است و یک پوسته‌ی دیگر به رنگ سفید است و فضای میان این دو پوسته دارای نورپردازی است. اما دلیل استفاده از رنگ آبی در این پروژه چه بوده است؟

تأثیر رنگ‌ها بر روحیه و بینش انسان ثابت شده‌است، به همین دلیل معماران و طراحان می‌کوشند از رنگ‌ها بهتر و مناسب‌تر استفاده کنند. رنگ آبی علاوه بر ایجاد زیبایی بصری، در گسترده‌تر نشان دادن فضا و ایجاد آرامش بیشتر در آن نقش به‌سزایی دارد، علاقه کارفرما به این رنگ نیز در انتخاب آن به عنوان رنگ اصلی مؤثر بوده‌است. از دیگر رنگ‌هی استفاده شده در این طراحی منحصربه فرد، رنگ قهوه‌ای گردویی است که در تمام فضا جریان دارد، چرا که کف این آپارتمان تماماً از چوب گردو ساخته شده است. از رنگ قهوه‌ای چوب گردویی در تزئینات و وسایل منزل نیز استفاده شده‌است. وسایلی مانند تخت خواب و قسمتی از سقف اتاق خواب از چوب گردو ساخته شده‌اند و دارای رنگ قهوه‌ای هستند.

استفاده از رنگ سفید و آبی  رنگ‌های مکمل آن‌ها در وسایل منزل نیز در نظر گرفته‌ شده‌است. در طراحی فضای آشپزخانه نیز سهولت در دسترسی به فضاها و زیبایی و مدرن بودن این فضاها مد نظر بوده است.

همچنین تزئینات تو کار این پروژه در زمینه‌هایی با رنگ آبی و سفید طراحی شده‌اند و در قسمت‌هایی جایگذاری شده‌اند که بیشترین زیبایی بصری را ایجاد می‌کنند.

پلان، سکشن، دیاگرام و …

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.