خلاقیت در طراحی کافه مثلث، گروه معماری اشعری

کافه مثلث، گروه معماری اشعری

معماری: Ashari Architects
موقعیت: شیراز
سال: ۲۰۱۷

کافه ها نسبت به سایر فضاها پویا تر هستند و دارای قدرت قابل توجهی در تقویت ابعاد اجتماعی فضاهایشهری می باشند. همچنین به منزله فضای نجات دهنده ای هستند که مرز بین شلوغی خیابان و آرامش به شمار می روند. در پروژه کافه مثلث طراحان برای ایجاد جذابیت بیشتر و احترام به تاریخ شهری با چالشی از طراحی مواجه شدند. نقطه قوت کافه، دیوار آن می باشد که بر محیط شهری تاریخی و منطقه مسکونی تاثیر مثبتی می گذارد و ظاهری جسورانه ایجاد کرده است. بدین صورت که روی دیوار آجری شیارهایی فرورفته ایجاد شده و با گلدان های سبز به آن زینت بخشیده شده است.

اولین نکته پلان مثلث شکل کافه است. اصلا وجه تسمیه این کافه، پلان آن است. ساختمان در منتهی الیه و محل اتصال دو خیابان قرار گرفته است. از این رو، پلان به شکل مثلث در آمده است. از المان و شکل مثلث در طراحی این کافه بهره های دیگر نیز گرفته شده است. ورودی فلزی، لایت ها، حفره های ایجاد شده بر روی نمای کافه و … همگی استفاده از المان مثلث در این کافه هستند. در واقع به عبارت صحیح تر، استفاده از کانسپت به عنوان المان ها در طراحی داخلی ، کاری است که طراح، در طراحی این کافه بدان پرداخته است.

از سوی دیگر، استفاده از آجر برای نمای ساختمان، فاکتوری بوده است که اولا در همراهی و همگامی با بافت فضای پیرامون و ثانیا به عنوان یک متریال مناسب برای نمای کافه، لحاظ شده است.

باما همراه باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.