خلاقیت در طراحی دفتر کار (ترکیبی از پلان باز (Open Office) و فضاهای بسته) اثری از کامیاب پرنیان چی

طراحی داخلی دفتر کار مهربان در ساختمان امیر مسعود

مشخصات عمومی بنا موجود

معمار مسئول: کامیاب پرنیانچی

همکار طراحی: بهادر گل پور

مجری: علی(بهنام) توکلی

تأسیسات الکتریکی: حمید خنافری

تأسیسات مکانیکی: مجید ابراهیم پور

محل پروژه: تهران، دروازه شمیران، خیابان مازندران

مساحت: ۱۲۰ متر مربع

سال: ۱۳۹۷

تعریف کلی از بنا موجود

در این پروژه، ترکیبی از پلان باز (Open Office) و فضاهای بسته ایجاد شده است، به این ترتیب که در عین سیال بودن روابط فضایی، در قسمتهای لازم حریم خصوصی ایجاد کرده است. از مزایای این رویکرد میتوان ایجاد فضایی پویا و در عین حال احترام به حریم و حیطه فعالیتهای متفاوت را نام برد. بدین ترتیب نیاز امروز بهره بردار تأمین شده است و فضایی انعطاف پذیر پدید آمده تا بتواند پاسخگوی تغییرات احتمالی و نیازهای آینده نیز باشد.

حجم اتاق جلسات نقش اصلی را در تفکیک عرصه ها ایفا می کند. با توجه به  اهمیت تداوم بصری، اتاق جلسات به صورت یک مکعب در میان فضا به گونه ای شکل گرفته است که دو وجه شیشه ای آن در امتداد طول فضا قرار دارند؛ همچنین مسیرهای متنوعی برای رفت و آمد ایجاد کرده است.

با توجه به این که سقف کاذب بر مبنای طرح قبلی اجرا شده بود،  بنا به صرفه جویی در مصالح سعی شد حداقل تغییرات در وضع موجود اعمال گردد.

قسمتهای مهمی از عناصر موجود در فضا مانند میزها، فلاور باکس ها و کمدها حتی گیاهان توسط طراح انتخاب و جانمایی شدند.

علیرغم مقیاس کوچک پروژه، سعی شد قواعد و الزامات اجرایی در حد پروژه های بزرگ رعایت گردد. به عنوان مثال برای تمامی المان ها و اجزاء خاص، نقشه کارگاهی (Shop DWG) تهیه شد و عملیات اجرایی بر این اساس انجام پذیرفت.

با ما همراه باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.