خلاقیت بی نظیر در طراحی ویلای سریع لواسان

 ویلای سریع لواسان در ۱۷ روز

موقعیت: لواسان، تهران، ایران

معمار: شهاب میرزاییان

دفتر معماری: مهندسین مشاور منظر بوم نقش

کاربری: ویلای مسکونی

سطوح پروژه: زمین هزار متر مربع، متراژ کل سطوح ساخته شده  ۳۰۰متر مربع

سال طراحی: ۱۳۹۱

سال ساخت: ۱۳۹۴

سازه: فریم فلزی سبک LSF

تاسیسات: رادیاتور و پکیج، اسپلیت

جوایز: دومین خانه سال خاورمیانه در سال ۲۰۱۵

طراحی ویلا سریع لواسان بر اساس ساخت سریع ویلا و پیش ساختگی در طراحی ویلا در لواسان به عنوان یک الگوی پیشرو  طراحی ویلا لواسان و کاهش دوره ساخت با بهره گیری از پیش ساختگی و ساخت صنعتی می باشد.

از زبان معمار: این ساختمان در یکی از زمین های دور افتاده لواسان قرار گرفته است که  در آنجا کمتر ساخت و ساز انجام می گرفت .به این دلیل این سایت را  انتخاب کردن که سکوت بودن در سایت  و عرصه وسیع دید به مناظر اطراف را دارد.خواسته کارفرما ایجاد یک واحد اصلی برای زندگی دائم و یک واحد سرایداری که به خیابان اصلی دید داشته باشد . و به غیر از این توجه به علاقه ایشان به سازه های پیش ساخته به لحاظ سرعت ساخت، باید تمامی عناصر معماری ماننددیوارها و سقف های شیبدار با ملاحظات اجرایی سازه های LSF در نظر گرفته می شد . بستر پروژه نیز محل انباشت نخاله ساختمانی بود و لذا بستر سایت نیز باید پیش از هر اقدامی اصلاح می شد.

سازه های LSF در واقع سازه های نورد سرد هستند که به صورت صنعتی و از جنس ورق گالوانیزه تولید می شوند. مقاومت سازه های LSF بر اساس تعدد اعضای بار بر تعیین می شود که اگر در صورت ضعف در زمان اجرا و یا در حین بهره برداری عضوی به درستی عمل نکند بقیه اعضا قدرت تحمل خود را حفظ می کنند. فونداسیون این سازه ها نیز بصورت گسترده بوده ونسبت به بناهای فلزی و بتنی کم حجم می باشند. در این روش از ساخت دیوارها باربر بوده و قابلیت اجرا تا ۵ طبقه را دارند. روش های اجرای این نوع سازه LSF نیز آسان بوده و به دلیل پیش ساخته بودن در مدت زمان کوتاهی می توان با کمک آن ها یک بنای چند طبقه را احداث نمود.

این سایت وقتی که اصلاح شد به در خواست مشتری ایجاد یک حیاط  وسیع و استخر هم تراز با واحد مسکونی اصلی و یک واحد سرایداری، نحوه دسترسی ها مورد بررسی قرارگرفت . نکته مهم در این زمین شیب تند سایت بود که سبب می شد واحد اصلی اقامتی، بیش از دو متر پایین تر از سطح خیابان واقع شود. حل این مسئله، در ایجاد فضایی متفاوت در دسترسی به واحد اصلی و نیز سکانس ورود به بنا، شکل گرفت . ایجاد یک شیب راه که روی استخر آب می چرخد، نه تنها یک فضای ورودی متفاوت برای واحد اصلی ویلا تعریف کرده است بلکه حرکت تدریجی ناظر و منظر سازی ورودی، سبب از بین رفتن حس پایین رفتن در زمین می شود .

برای ایجاد حس فضایی متفاوت ، این بخش از فضا مانند فضاهای داخلی ویلای سریع لواسان به رنگ سپید درنظر گرفته شد تا در تقابل با پوسته های بیرونی خاکستری رنگ  ، حسی از بودن در فضای درونی برای ناظر به وجود آید . این فضای میانی درونی سبب تعریف یک سکانس ورودی متفاوت در ویلا شده است . چیدمان تراز طبقات با توجه به محدودیت های ارتفاعی و نیز استقلال دسترسی دو واحد از یکدیگر سبب شده است تا دو واحد در دل یکدیگر به گونه ای قرارگیرند که کلیت یکپارچه ویلا نیز از بین نرود .

محدودیت های برآمده از سازه نیز که در این ویلا با معماری کاملا یکپارچه و یکی می باشد سبب ایجاد امکانات بصری متفاوت در ویلای سریع لواسان شده است . تعریف پنجره های سه تایی با دهانه مشخص به لحاظ محدودیت های این سازه ، سبب شد تا منظر ویلا به شکل یک سه گانه در نظر گرفته شود تا از قابهای پنجره به شکل سه تصویر جداگانه درک شود . قاب میانی در ارتباط با تکه میانی منظر با کف سازی سنگی خاکستری به دو درخت در باغ های دور تاکید نماید . دو منظر دیگر یکی پر از رنگ و دیگری تنها سبز در نظر گرفته شده است.

عرصه وسیع  حیاط ویلای سریع  لواسان و نیز تملک دو راس اسب توسط مشتری به یک سناریوی دیگر نیز شکل داد . تراز ارتفاعی استخر در نقطه پایین در نظر گرفته شد تا با تمهیدات لازم آب بدون افزودنی استخر ، جهت آبیاری باغچه ها به کارگرفته شود . از طرفی کود اسب ، مناسب ترین کود برای گیاهان گلدار ، سبزی و صیفی و گیاهان ریشه ای و غده ای می باشد. استفاده از سطوح حیاط برای باغچه باغچه گیاهان تزیینی ، درختان میوه و باغچه تولید خوراک سبب شده است تا بخشی از نیازهای خوراک ساکنین از این طریق تامین شود .

با توجه به پیش ساختگی ویلای سریع لواسان ، از ابتدای آماده سازی زمین تا نصب پانلهای دیواری و سقف  ( به تعبیر سنتی سفت کاری ) تنها ۱۷ روز زمان سپری شد .

مهمترین ویژگی ها ویلای سریع لواسان را می توان به ترتیب زیر برشمرد :

  1. گذر تدریجی و نرم ناظر در ورودی و از بین بردن حس پایین رفتن ۲ متر از ورودی .
  2. تجربه یک پیش ساختگی پیچیده برای معمار، کارفرما و سازنده .
  3. توجه به سطوح میانی، درونی و خارجی و جابه جایی این سطوح در موقعیت های مختلف ناظر با تغییر رنگ خاکستری و سپید سطوح و ایجاد حس در داخل بودن در عین حرکت در فضای خارجی .
  4.  ترکیب فضایی دو واحد با توجه به اختلاف تراز ، نحوه دسترسی و استقلال دو واحد .
  5.  تعریف معماری منظر به عنوان یک سطح طراحی در ارتباط نزدیک با فضای داخلی به وسیله قاب کردن سه منظر متفاوت شکل گرفته در حیاط در پنجره های سالن .
  6.  استفاده از منظر دور (دو درخت کهنسال بلند در باغ های روبرو ) به عنوان بخشی از دید انحصاری ساکنین در پنجره میانی سالن و برقراری ارتباط بصری قوی میان ساختمان و منظر اطراف. به همین منظور دیوار محوطه به گونه ای درنظر گرفته شده است که از باغ های روبرو فقط همین دو درخت دیده می شوند.
  7.  تعریف معماری منظر به عنوان تامین خوراک ساکنین با استفاده از چرخه های طبیعی موجود درسایت .
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.