ایده نو در طراحی ساختمان اداری شماره ۸۳

 ساختمان اداری شماره ۸۳،سعید میرمحمد صادقی، لادن زارعی

        

معماران مسئول: سعید میرمحمد صادقی، لادن زارعی

متراژ زمین: ۵۲۵ مترمربع

متراژ ساختمان: ۳۵۰۰ مترمربع

کاربری: اداری

موقعیت: ایران، تهران، شیخ بهایی

سال: ۲۰۱۳

ساختمان اداری شماره ۸۳ در یکی از مناطق پرتردد و شلوغ این روزهای تهران یعنی خیابان دوازدهم شیخ بهایی شمالی، طراحی و ساخته شده است. مطابق نیازهای کارفرما، این ساختمان در ۵ طبقه روی طبقه همکف ساخته شده است و دارای ۲۰ واحد با اندازه های مختلف است. طبقه ی همکف نیز نقش لابی ساختمان را دارد. همچنین به تعداد کافی فضای پارکینگ در نظر گرفته شده است.

         

ساختمان شماره ۸۳، سر نبش واقع شده است و دو بخش نمای این ساختمان به طور کامل در معرض دید قرار دارد. نمای شمالی و غربی. این ساختمان ۵ طبقه، این بنا قبل از طراحی قابلیت دریافت نور طبیعی بسیار زیادی از غرب و شمال وهمچنین جنوب را داشت. اما از آنجایی که در شهر تهران و در منطقه ای گرم و خشک واقع شده است، باید علاوه بر توجه به موضوع دریافت حداکثر نور طبیعی، برای مقابله با هوای گرم بویژه در فصل گرما یعنی تابستان نیز فکر کرد . چاره ای اندیشید.  یکی از چالش برانگیزترین بخش های این کار معماریموضوع طراحی نمای ساختمان شماره ۸۳ بوده است.

در نهایت طراحی خلاقانه نما به شکلی طراحی شد که کمترین میزان گرما را در فصل گرم دریافت کند. همچنین سعی شد نمای ساختمان به شکلی باشد که نور طبیعی بسیار زیادی از وجه های شمالی و جنوبی دریافت و نور غرب نیز به صورت غیر مستقیم دریافت گردد.

پلان، دیاگرم، برش و …

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.