ایده خلاق در طراحی گالری سفید

            

ساختمان گالری سفید، دفتر معماری شیفت

معماری: دفتر معماری شیفت

موقعیت: ایران، تهران

معماران مسئول: رامبد ایلخانی، نشید نبیان

تیم طراحی: رامبد ایلخانی، نشید نبیان، احسان کریمی، پرنیان قائمی، درنا مصرزاده

مساحت: ۷۲۶ مترمربع

سال: ۱۳۹۵

عکاسی: علی دقیق

آجر: نماچین اصفهان

مدیر پروژه: نازنین جواهری

گرافیک و ارائه: نغمه اسدبیگی، مهتا امین علی، محمدحسن توانگر، امیر فلاحی

اجرا: دفتر معماری شیفت

مشاور اجرا: همایون موحدی

مهندس سازه: پدرام مصاحبی

مهندس مکانیک: پدرام مصاحبی

مهندس برق: وحید قائمی، رضا نظری

مشاور هوشمندسازی (BMS): هوشمند آوا

        

ساختمان گالری سفید که در سال ۱۳۹۵، اجرا شده است. این ساختمان در منطقه ی گیشا در تهران واقع شده است و زیربنای مفید ساختمان ۷۲۶ مترمربع می باشد. ساختمان در مجموع در ۶ طبقه ساخته شده است که دو طبقه آن زیر زمین و ۴ طبقه آن روی زمین واقع شده است. نمای ساختمان با متریال آجر کار شده است که برای یک گالری، نمای بسیار فوق العاده ای است. حجم معماری ساختمان همانطور که در تصویر مشخص است، از یک مکعب سلب خارج و وید (Void) هایی روی نما تعبیه شده است تا هم حجم معماری ساختمان متفاوت باشد و هم مساله ی نور حل گردد و هم اینکه ضوابط تعیین شده توسط شهرداری رعایت گردد.

ساختمان گالری سفید، در سال ۱۳۹۵ برنده ی جایزه معمار شده است.

        

از زبان معمار: طراحی گالری سفید، تمرینی در باز خوانی پتانسیل ها و تحدیدهای تایپولوژی “میان-بافتی” برای عملکرد یک گالری هنری است. تمایزعامدانه در ماهیت سازماندهی فضایی و تبیین فرمال درون و برون پروژه ، تاکید بر پیچیدگی های نهادینه همخوان سازی دوگانه تایپولوژی و عملکرد دارد.

گالری سفید در آن واحد درون گرا و برون گرا است!
در طراحی گالری سفید در داخل ، سازماندهی فضا حول ایده اصلی امتداد حداکثری در مقطع شکل گرفته است. این نظام ممتد فضایی بواسطه تجوف لحاظ شده در مقطع پروژه به سمت بیرون تسری می یابد.

فضای مقطع-محور و سیال شرایط بروز و ظهور دید های پرسپکتیوی متنوعی از فضا های داخلی را فراهم می کند. از بیرون و در نگاه اول ، ساختار فرمال پروژه ساختاری صلب و منتزع از احجام مجرد اقلیدوسی و همخوان با بافت متراکم مسکونی پیرامون خود است.

همچون “کابینت های نگهداری اشیائ غریب،” که می توان آن ها را پیشکسوتان موزه ها و گالری های هنری دانست،طراحی گالری سفید به عنوان فضایی برای بازنمودن، سرشار از ابهاماتی است که معمای آن بدون ورود به درون آن به عنوان فضایی باز نموده شده، میسر نخواهد بود…

با ما همراه باشید.

       

               

پلان ها، برش ها، دیاگرام ها و … (برای بزرگنمایی بر روی تصاویر کلیک کنید).

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.