ایده خلاق درطراحی نمای ساختمان اداری – تجاری پونک اثری از کامیاب پرنیانچی(موقعیت: تهران)

طراحی نمای ساختمان اداری – تجاری پونک

مشخصات عمومی بنا موجود:

معماری : کامیاب پرنیانچی

موقعیت: تهران، اشرفی اصفهانی، نبش خیابان هفدهم

تعداد طبقه: هشت طبقه، شامل دو طبقه زیرزمین، همکف و پنج طبقه روی همکف

همکار طراحی: بهادر گل پور

مدل سازی سه بعدی و ارائه: شاهرخ شامعلی نیا

کارفرما و مجری: شاهرخ ولیدی – حسن محقق

نوع بنا: اداری- تجاری

سال: ۹۶-۹۵

این ساختمان بعنوان طرح برگزیده در کمیته نما و منظر شهری در شهرداری منطقه ۲ تهران معرفی شده است.

تعریف کلی در مورد بنا موجود

این بنا موجود به شکل حجمی یکپارچه به چشم می رسد که اجزاء آن با شکاف ها و درزهایی از هم تفکیک شده اند. انسجام کلی مجموعه از طریق حرکت پیوسته مصالح از سطحی به سطح دیگر مورد تأکید قرار گرفته است. اختتام نماها از هر جهت به سطحی بدون بازشو و صلب، به عنوان یکی از ویژگی های فرم به کار گرفته شده است از طرفی ایجاد تمایز در طبقه فوقانی از تکرار بیش از حد طبقات کاسته است.

با در نظر گرفتن امکانات اجرایی کارفرما، سعی شده است از تکنولوژی و سیستم هایی استفاده گردد که به طور معمول در پروژه هایی با مقیاس مشابه قابل دسترس باشد. بدین منظور جزئیات اجرایی با دقت و حساسیت ویژه طراحی شده است. همچنین کیفیت عملیات اجرایی در مراحل مختلف مورد پایش قرار گرفته است.

استفاده از سنگ بادبر و صیغلی که از نظر رنگ نسبتاً شبیه هم هستند، برای ایجاد هماهنگی کمک می کند. همچنین سنگ تراورتن به عنوان مصالح غالب ساختمان به همگونی بیشتر با ساختمانهای نسبتاً شاخص مجاور منجر شده است. بکار بردن فلز از رنگ تیره تأکید بیشتری بر عمق سایه ها خواهد داشت. این اجزاء بعنوان مفصل هایی برای اتصال اجزاء اصلی به یکدیگر عمل می کنند. بکار بردن چوب علاوه بر ایجاد تنوع در طرح، در تقویت ارتباط با ساختمان شاخص روبرو تأثیر گذار می باشد.آنچه که از ابتدا مورد هدف تیم طراحی بوده، عبارت است از پدید آمدن ساختمانی است که به اندازه کافی شاخص باشد و به اندازه کافی با محیط پیرامون هماهنگی داشته باشد.

با ما همراه باشید.

                 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.