آپارتمان مسکونی ۵۵، مازیار جعفریه(طراحی قاب هایی در سه رنگ سبز، آبی ایرانی و زرد زعفرانی بر روی پوسته ای آجری به رنگ سفید)

طراحی نما و معماری آپارتمان مسکونی ۵۵

 

مشخصات عمومی بنا موجود

نشانی : تهران، خیابان دولت، دروس، خیابان صالح حسینی، پلاک ۵۵

معمار مسئول: مازیار جعفریه

تیم طراحی : مازیار جعفریه، اصغر رنجی، امیررضا کریمی

مدیر اجرایی پروژه: مازیار جعفریه

تیم اجرایی پروژه: مازیار جعفریه، اصغررنجی،  امیررضا کریمی

آغاز و پایان کار: ۹۲-۹۵

مساحت سایت: ۳۰۰ مترمربع

عکس: مازیار جعفریه، امیررضا کریمی

گرافیک: امیررضا کریمی

تعریف کلی از بنا موجود

تفکر اولیه ایده طراحی این بنا موجود  از آنجایی شکل گرفت که قرار شد تصمیم گرفته شد خانه ای پدری با پنجره هایی بزرگ و قدی و حیاطی سبز که گهگاه محل استراحت و آسایش ساکنین خانه بود تبدیل به آپارتمانی پنج واحده با حداکثر متراژ مجاز قابل ساخت بدهد و در عین حال بتواند ساختمانی شاخص باشد .سوال پیش رو این بود که چگونه می توان آپارتمانی مسکونی طراحی کرد که  با وجود تبعیت  از قوانین و ضوابط شهرداری، ساکنین آن بتوانند در محیط زندگی خود همان شادابی، لطافت و آرامش پیشین خود را دوباره تجربه کنند. تجربه ایی نزدیک به خانه پدری که پنجره هایش قابی بود بر سبزی و طراوت و زندگی.

پاسخ برای این پرسش بهره گیری از رنگ که یکی از ارکان معماری ایرانیست و  همواره به عنوان عنصری اثربخش  در تلطیف فضا و روح  انسان مورد استفاده بوده، و با طراحی قاب هایی در سه رنگ سبز، آبی ایرانی و زرد زعفرانی بر روی پوسته ای آجری به رنگ سفید، به بیانی مدرن از کاربرد رنگ در معماری رسیدیم. سطوحی زنده و رنگین را به عنوان تجربه ای مشترک بین نظاره گران بیرونی و ساکنین درونی بنا نهادیم. تعاملی متفاوت بین دو سوی یک دیوار.

وظیفه دیگر این قاب ها کنترل زاویه تابش آفتاب از یک سو و دید عابرین و ناظرین از سوی دیگر به منظور ایجاد فضایی مناسب برای سکونت می باشد.

از دیگر دغدغه های طراحی این آپارتمان توجه به اقلیم، حفظ انرژی، بهره گیری از تکنولوژی ساختمان، اجرای صحیح و مهندسی شده و طراحی جزییات قاب پنجره ها و دیوار شیشه ایی استخر و پنل های متحرک تراس ها به منظور حفظ حریم و امنیت بوده است.

با ما همراه باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.