آپارتمان مسکونی ۱۱۱، علی نقوی نمینی(ایران، کرج، مهرشهر)

آپارتمان مسکونی ۱۱۱، علی نقوی نمینی

شرکت مشاور: دفتر معماری نگین شهر آینده

معمار مسئول: علی نقوی نمینی

موقعیت :ایران، کرج، مهرشهر

متراژ: ۲۸۰۰ مترمربع

سال: ۱۳۹۵

عکاسان: فرشید نصرآبادی – امیر لک‌پور

از زبان معمار: منطقه مهرشهر کرج به ‎باغ‌های قدیمی معروف است، اما زندگی شهری و ازدحام جمعیت و ساخت و سازهای نامناسب از زیبایی منطقه کاسته و دیگر از آن باغ‎های قدیمی خبری نیست. ساختمان مسکونی ۱۱۱ فرصتی ایجاد کرد تا تغییری در ساختارهای نامناسب شهری ایجاد شود و آشتی میان پوشش گیاهی و بافت شهری صورت گیرد

ایده

ایده اصلی شکل گیری آپارتمان مسکونی خیابان ۱۱۱ توسعه یک ساختمان با حفظ بافت سبز و شیوه زندگی منحصربه فرد بوده است که دارای چند مؤلفه می باشد.
ویژگی های خانه مهرشهر به شرح زیر می باشد:
ارتباط مستقیم بین آپارتمان، محوطه گسترده و فضای سبز با توجه به زندگی در مرکز باغ سبز.
خلق استقلال فضایی و ایجاد مرز مناسب بین واحدهای مسکونی مجاور.
تنوع فضایی در پلان واحدها.
ایجاد یک فضایی مرکزی و تجمع برای تعامل بهتر بین ساکنین که حس مکان را بیشتر در کاربران این ساختمان ایجاد کند.

روند طراحی

محور سبز خیابان ۱۱۱ یکی از شبکه های اصلی مهرشهر می باشد که در سرتاسر پروژه نفوذ کرده است. این ساختار سبز شباهت زیادی به کوچه های قدیمی مهرشهر به نقاط سبز دارد که بین واحدهای مجاور قرار گرفته و به نوعی منجر به همزیستی فضاهای سبز و ساختمان های مسکونی شده است. فضای سبز و باغ یکی از عناصر اصلی ساختمان های مهرشهر به شمار می رود، و در واقع حکم امضای طراحی ساختمان در این مناطق می باشد. به همین دلیل فضای های پر و خالی، و خلق بافت سبز مناسب از چالش های مهم طراحی پروژه به شمار می رفته است. برنامه ریزی طراحی ساختمان به نحوی بوده که درختان قدیمی و گیاهان ارزشمند هیچ گونه آسیبی نبینند و کل پروژه با حفظ بعضی قسمت های وضعیت موجود ساخته شده است.

از عوامل مهم دیگر طراحی، نورپردازی در ساختمان و دید مناسب از داخل به خارج بوده است. بر اساس مطالعات صورت گرفته و به دلیل وجود برخی عوامل منفی در سایت، (یک آپارتمان ۱۰ طبقه در ضلع جنوبی پروژه) و با استفاده از پتانسیل های موجود، (توده بافت سبز در ضلع جنوب شرقی پروژه) با یک چرخش ۲۰ درجه ای ضلع جنوبی آپارتمان از بلاک شدن نور طبیعی توسط ساختمان همسایه گریخته و به خوبی با باغ سبز ادغام شده است. چرخش ساختمان منجر به خلق بالکن مستطیلی شکل در نمای ساختمان شد. به همین دلیل نمای اصلی پروژه به خاطر چرخش ساختمان توسط نورگیرها همگرا شده است.

چرخش پروژه منجر شد تا آپارتمان نور طبیعی مناسبی را برای واحدها ایجاد کند و منظره مستقیمی به سمت شمال را برای ساکنین ایجاد نموده است. اگر چه پروژه ۱۱۱ یک ساختمان شمالی است، اما توسط فضاهای باز و خلع های مناسب، نور ضلع جنوب را هم به طور مستقیم برای ساختمان فراهم گرده است. همچنین دید مستقیم به خیابان اصلی و فضای سبز محله از ویژگی های مهم طراحی پروژه با رویکرد معماری سبز به شمار می رود. در کل می توان آپارتمان ۱۱۱ را برخورد لایه های سبز در محور مستقیم نور خورشید در مسیر ساختمان عنوان کرد.

                

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.