چرا معماری مدرن در حال پیشرفت است و طرفداران زیادی دارد؟

همچنین بخوانید:

چرا معماری منظر؟

معماری مدرن برای هر سلیقه ای قابل عرضه است. حتی اگر سلیقه شما به سمت خانه های سنتی و یا روستایی سوق پیدا کند، المان هایی در معماری مدرن وجود دارد که بتواند شما را راضی کند. باور نمی کنید؟ بعد از خواندن این مقاله تغییر نظر می دهید.معماری مدرن به ساختار و مواد واقعی مورد استفاده در ساختمان و همین طور پوشش دهی آنها با طراحی های تزئینی می بالد. به این دلیل است که بیشتر طراحی های مدرن عناصر چوبی، فلزی و شیشه ای را ترجیح می دهند تا این مواد ساختاری صنعتی را در معرض نمایش بگذارند. Memarlik.irمعماری مدرن با چه چیزی تعریف می شود؟
واژه های مدرن و معاصر در دنیای طراحی تلفیق شده اند، و کمی باعث سردرگمی شده اند. این سردرگمی باعث می شود تا بپرسیم: آیا طراحیمعماری داخلی معاصر همان طراحی معماری مدرن است؟ پاسخ بیشتر منفی و مقدار کمی مثبت است. اگر بخواهیم معنی لفظی آن را بدانیم، معاصر به معنی اکنون است، در حالیکه مدرن به پیشرفت های مهندسی و تکنولوژیکی ارجاع می شود که ریشه آن به قرن ۲۰ برمی گردد.
 Memarlik.ir
اگر بخواهیم ساده تر بگوییم، معماری مدرن بیشتر روی فلزات صنعتی مانند فولاد، بتن و شیشه  که در طول زمان پیشرفت های صنعتی خلاقانه ای داشته  تمرکز می کند. با اینکه طراحی معاصر نیز ممکن است از همین عناصر استفاده کند، طراحی های آن جدید، بازنگری شده، یا پیشرفت گرایانه در نظر گرفته می شود. درک آن راحت نیست؟ با تمام چیزهایی که گفته شد، این دو طراحی همواره با یکدیگر درهم آمیخته و ادغام می شوند- حتی در تصاویر این مقاله.
روی هم رفته، معماری مدرن با خطوط صاف و هموار و دکوراسیون داخلی مینی مالیست تعریف می شود که به ساختار این امکان را می دهد تا محتوای خودش را بروز دهد و موقعیت مهمی را به خود اختصاص دهد. تصویر زیر مثال کاملی از معماری مدرن ساده با سطوح هموار است. Memarlik.ir طراحی مدرن منحصر به فرد است
معماری مدرن علیرغم سادگی سبک آن که از شاخ و برگ های اضافی اجتناب می کند، منحصر به فرد باقی مانده است. در واقع معماری مدرن تا به امروز مدرن ترین طراحی ها را خلق کرده است. به طراحی های فرانک لیود رایت و بسیاری از معماران تصویرگر دیگر نگاهی بیندازید.
برخی از این طراحی های مدرن ممکن است سقف های مسطح و سبک چهار گوشه داشته باشند، اما قطعا هدف از آنها همه چیز است به جز یکنواختی. به خیابان ها و حومه¬ی شهر خود دقت کنید، چه نوع طراحی معماری بیشتر برای شما قابل توجه است؟ طراحی های مدرن منحصر به فرد، یا طراحی های سنتی که ردیف به ردیف از یکدیگر تقلید کرده اند؟ معماری مدرن به هیچ عنوان یک طراحی معمولی نیست.
 Memarlik.ir
به ابتکار خطوط زاویه دار و ضخیم سقف که در طراحی مدرن بسیار برجسته و چشم نواز هستند توجه کنید، اینها بسیار منحصر به فرد هستند. همه چیز از سقف های گنبدی گرفته تا عناصر ساختمانی روباز، تا عناصر خطی غیرمعمول، همه و همه برابر با طراحی هنری و منحصر به فردی هستند که شما را متحیر می کنند. Memarlik.irتنوع رنگی محدود در معماری مدرن
در هنگام طراحی دکوراسیون خانه مدرن سادگی بهتر است. مهم تر از همه، چرا شما باید بخواهید تمام جزئیات شگفت انگیز معماری را با آراستن آن توسط تعداد زیادی وسایل تزئینی اضافه پنهان کنید؟هدف از این طراحی ها این است که هویت خودشان را ابزار کنند، و از طریق ساختار و عملکردشان تاثیر گذار باشند.
در تصویر زیر می بینید که دکور داخلی این خانه ساده، دارای سطوح هموار و طبیعی است. اسباب و وسایل دارای عناصر چوبی و فلزی هستند و برای کمک به برجسته قلمداد کردن شخصیت اصلی خانه- یعنی معماری- به کار گرفته شده اند. همه چیز ساده بوده، به طوری که طرح ریزی خانه و مواد مورد استفاده در این طراحی در کانون توجه هستند.
این به این معنی نیست که یک خانه مدرن نمی تواند در دکور خود طیفی از رنگ ها و ویژگیهای افزوده داشته باشد. بلکه به این معنی است که طراحی باید به گونه ای باشد که به معماری چیزی بیفزاید نه اینکه چیزی از آن کم کند. Memarlik.irگرمی در معماری مدرن
یک تصور غلط که اغلب داشتن طراحی مدرن را مورد انتقاد قرار می دهد این است که طراحی مدرن سرد و بی روح است. البته، می توان روی عکس قضیه بحث کرد. بساری از طراحی های مدرن از عناصری بهره می برند که طبیعتا گرم و جذب کننده هستند ، مانند چوب و سنگ.
شومینه های سنگی که از زمین تا سقف ادامه دارند، پنجره های بزرگ که باعث می شوند نور طبیعی وارد اتاق شود و ستون های گنبدی و تیر های سقفی، چه چیزی بیشتر از این جنبه های مدرن و شگفت انگیز می تواند به خانه گرمی و هویت ببخشد؟ در حالیکه طراحی مدرن ممکن است خطی، مرتب و بدون شلوغی باشد، قطعا می توان گرمی نیز در آن یافت. Memarlik.irمعماری مدرن و سنتی در دکوراسیون داخلی منزل به خوبی با یکدیگر ترکیب می شوند
این دو سبک می توانند همراه هم وجود داشته باشند. ترکیب عناصر معماری مدرن و سنتی، اگر به خوبی انجام شود و کمی آرامش داشته باشد، بسیار خوب خواهد بود.
مثال های متعددی از ترکیب موفق این دو سبک وجود دارد، با اینکه به نظر مخالف هم هستند، در کنار یکدیگر به یک طراحی متحد می رسند. به تصویر زیر نگاه کنید، این تصویر درست مثالی از اتحاد سبک مدرن و سنتی است. ترکیب پوشش های بام ساخته شده از چوب سدر با عناصر ساختمانی مدرن یک خانه بسیار منحصر به فرد و جذاب را ایجاد کرده است.
البته این یک تلفیق طراحی برای تضعیف روحیه نیست. یک فرد باید خیلی جسور باشد تا آن را امتحان کند. بدیهی ست که بهتر است تحت نظر یک معمار طراحی ماهر این کار صورت پذیرد. خبر خوب این است که می توانید بهترین های هر دو دنیای- مدرن و سنتی- را داشته باشید. Memarlik.irچه چیزی در معماری مدرن وجود دارد که دوست داشتنی نباشد؟ ما ثابت کردیم که طراحی های مدرن آفریننده¬ی یک زیبایی ساختاری منحصر به فرد، گرم، پذیرا و دلباز هستند. حتی بهتر از آن، می توانید عناصر سنتی را نیز به طراحی مدرن اضافه کنید و بهترین های هر دو دنیای طراحی را به دست بیاورید.
از تصاویر و متن بالا برای خانه ای مدرن رویاهای خود الهام بگیرید. به دنبال معمارانی در محل زندگی خود بگردید تا ببینید آیا می توانید کسی را پیدا کنید که برای شما یک خانه ای آرمانی مدرن بسازد، یا به شما کمک کند تا خانه فعلی خود را به مدل مدرن خود تغییر دهید.
 Memarlik.irمشکل اصلی معماری مدرن، عدم تمرکز بر انعطاف کافی با فرم‌های متنوع کاربردی در بناهای ساخته‌شده بر پایه آن است. در این روش، طرح‌ها و ایده‌ها تمایل چندانی در سازگاری با محیط اطراف و همینطور فاکتورهای انسانی ندارند. این مساله در برخی ساختمان‌هایی که با این سبک طراحی شده‌اند، آنها را خشن و زمخت نمود می‌دهد.

منتقدان این سبک استدلال می‌کنند که زیبایی‌شناسی به اندازه قابلیت‌های دیگر بنا اهمیت دارد و اصرار بر طرح‌های تثیبت شده در این سبک، موجب کاهش خلاقیت می‌شود. این عوامل منجر به تغییر رویه در کار بسیاری از معماران و طراحان شده و آنها -سرخورده از سبک معماری مدرن- در حرکت به سوی طراحی‌های پست‌مدرن هستند.

اصول معماری مدرن بسیار ساده و آسان می باشد. بنابراین معماری مدرن خود را از طریق سادگی در المان های ساختمانی و اجتناب از جزئیات بدون اهمیت معرفی می کند. معماری مدرن، ساختار واقعی و متریال مصرفی در ساختمان ها درمقابل طراحی نمای مجلل آنها را به رخ می کشد.

نمای اسپایدر و شیشه دوجداره اجرا شده توسط فرم استیل گلس

به همین علت است که متریال هایی مانند چوب، استیل و شیشه به منظور دادن جلوه بیشتر به طراحی نمای ساختمان، همزمان در معماری مدرن استفاده می شود.
اکنون بیایید نگاهی بیشتر به این معماری جالب بیاندازیم و متوجه شویم چه عاملی مردم را عاشق این نوع معماری کرده است.
معرف معماری مدرن چیست؟
واژه های مدرن و معاصر در دنیای طراحی آمیخته شده است. که در نتیجه باعث کمی سردرگمی شده است. سوالی که در نتیجه این سردرگمی ممکن است برای ما پیش بیاید این است که: آیا معماری معاصر همان معماری مدرن می باشد؟ پاسخ چیزی میان بله و خیر می باشد. اگر بخواهیم تحت الفظی پاسخ بدهیم، معاصر به معنای حال است درحالیکه مدرن اشاره به پیشرفت های تکنولوژیکی و مهندسی دارد که تاریخچه اش به قرن ۲۰ برمیگردد.
به بیان ساده تر، معماری مدرن تمرکز بیشتری بر متریال صنعتی مانند استیل، بتن و شیشه دارد. درحالیکه معماری معاصر ممکن است از این متریال ها استفاده کند و طراحی اش جدید به نظر بیاید. با تمام آنچه که گفتیم، این دو معماری با هم ترکیب شده و استفاده می شوند.
درمجموع معماری مدرن توسط خطوط مرتب و فضای مینیمالیستی معرفی میشود. تصویر زیر مثال کاملی از معماری مدرن می باشد.

نماهای مدرن شیشه اجرا شده توسط فرم استیل گلس

برخلاف ظاهر ساده آن که از زرق و برق اضافی پرهیز می کند، معماری مدرن بسیار خاص است. معماری مدرن امروزه طرح های منحصر به فردی را به وجود آورده است. کافی است به طرح های Frank Lloyd Wright و دیگر معماران فرم گرا نگاه کنید. تعدادی از این طرح های مدرن ممکن است که دارای سقف های صاف و مکعب شکل باشند، در واقع طراحان این ساختمان ها جزئیات را برای جلوگیری از خسته کنندگی طرح حذف و مدیریت می کنند. به خیابان های شهر خود بنگرید، چه تعداد ساختمان با معماری مدرن می بینید؟
به ابتکار طراحی خطوط صاف در سقف و دیگر قسمت های ساختمان که شاخصه ی این نوع طراحی می باشد، بنگرید. همه چیز از سقف های قوسی و المان های سازه ای اکسپوز تا المان های خطی غیر معمول، همه معادل یک طرح هنری منحصر به فرد هستند که باعث تحسین این طراحی می شود.
سادگی وقتی در معماری مدرن حضور پیدا می کند، دارای جلوه خاصی میشود. چرا می خواهید جلوه های زیبایی معماری را با زرق و برق اضافی پنهان کنید؟
در عکس زیر طراحی داخلی خانه ای را می بینید که بسیار ساده و تمیز و طبیعی است. نرده ای با المان های استیل که به برجسته نشان دادن معماری خانه کمک بسیاری می کند؛ همه چیز ساده مورد استفاده قرار گرفته است. البته این مساله به این معنا نیست که خانه های مدرن فاقد تنوع رنگ است.
تصور اشتباهی که راجع به معماری مدرن وجود دارد این است که این معماری سرد و بی روح است. با این حال، خلاف این قضیه میتواند مورد بحث واقع شود. تعداد زیادی از المان های معماری مدرن مانند چوب و سنگ به صورت ذاتی گرم و روح بخش است. شومینه های سرتاسر ساخته شده از سنگ، پنجره هایی بزرگ که باعث ورود نور خورشید به داخل ساختمان می شود. به نظر شما این موارد نمی تواند به ساختمان روح و انرژی بدهد؟ اگرچه طرح معماری این ساختمان ها با خطوط صاف و یکدست و مرتب می باشد، اما باز هم عناصری هست که به زندگی گرما و روح دهد. هم چنین بیشتر طراحی های مدرن شامل دیوارهای کمتری می باشد که همین مساله باعث افزایش صمیمیت به محیط ساختمان می شود.

درب ریلی اجرا شده توسط فرم استیل گلس

ترکیب المان های مدرن و سنتی در شرایطی که به درستی انجام پذیرد، بسیار موفق خواهد بود. مثال های زیادی از ترکیب این دو وجود دارد. به عکس زیر نگاه کنید که مثال خوبی ازآمیختگی معماری مدرن و سنتی است که در مجموع باعث به وجود آمدن ساختمانی زیبا و چشم گیر شده است.

نمای شیشه خم اجرا شده توسط فرم استیل گلس

دلیلی برای دوست نداشتن معماری مدرن وجود ندارد! ما ثابت کردیم که طراحی های مدرن منحصر به فرد، چشم نواز می باشد و هم چنین با اضافه کردن المان های معماری سنتی به آن می توان داشتن ساختمانی زیبا را تجربه کرد.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.