۲۶ نکته در مورد فرانک لوید رایت

 فرانک لوید رایت

26 نکته در مورد فرانک لوید رایت Memarlik.ir

۱۵۰ سال پیش در چنین ماهی یکی از معماران برجسته و تاثیرگذار قرن بیستم، یعنی فرانک لوید رایت چشم  به جهان گشود. رایت در طول ۷۰ سال سبک خاص خود در معماری یعنی “معماری ارگانیک “، یک مدل جدید برای منازل مسکونی تحت عنوان ” Prairie House “، و طرح های شناخته شده ای مانند گوگنهام در نیویورک و خانه آبشار در پنسیلوانیا را توسعه داد.

رایت بیش از آنکه یک معمار باشد، یک منتقد اجتماعی بود، که به خاطر زندگی شخصی اش هم به اندازه مشارکت های معماری اش شناخته شده است. مراحل مختلف زندگی رایت را می توان همراه با قسمت های مختلف زندگی اش روایت کرد، همانگونه که در کتاب ” زندگی ساخته شده، بیوگرافی معماران” نوشته “آناتو زابال بسکو” و “خاویار مارکوس” آورد شده است. برای بزرگداشت زادروز و زندگی رایت، ما لیستی از جزئیات زندگی او برایتان آماده کرده ایم تا نگاهی به زندگی مردی بیاندازید که بسیاری از پروژه های پایدار قرن بیستم اثر او هستند.

۱-رایت قبل از ۲۰ ساله شود و در حالی که هنوز فارق التحصیل نشده بود، به شیکاگو سفر کرد تا به رویای خود که یک معمار موفق شدن بود، جامعه عمل بپوشاند.

۲-شغل اول او در دفتر “جوزف لیمن سیلزبی” بود، معماری که طراح کلیسایی بود که عموی رایت در آن موعظه می کرد.

۳-مدت کوتاهی پس از کار با سیلزبی، رایت دفتر او را برای شاگردی در دفتر ” آدلر و سالیوان” ترک کرد. ولین ساختمانی که رایت در این دفتر روی آن کار کرد، “ساختمان آدیتوریوم” بود که برای او نه تنها در دفتر محل کارش بلکه در سراسر کشور نیز شهرت و معروفیت به همراه آورد.

۴-در سن ۲۲ سالگی، رایت تصمیم گرفت زمینی در “اوک پارک” خریداری کند و خانه ای بسازد تا با همسر اولش، کاترین، در آن زندگی کند. برای پرداخت پول آن، رایت کاری کرد که سالیوان قرارداد ۵ ساله ای با او امضا کند و ۵۰۰۰ دلار به او بپردازد.

26 نکته در مورد فرانک لوید رایت Memarlik.ir

۵-بین فرانک لوید رایت و لوئیس سالیوان، رابطه ی شاگرد-استادی نزدیکی برقرار شد که در سال ۱۸۹۳ شکسته شد. سالیوان متوجه شد که رایت در خفا مشغول کار بر روی پروژه های شخصی است و او را اخراج کرد.

۶-وینسلو، که یک سازنده تزئینات ساختمان بود، و کارهای او در ساختمان های سالیوان به کار برده شده بود، از رایت جوان خواست تا برای او یکی از خانه های “Prairie” اش را طراحی کند. خانه وینسلو اولین مورد در سری خانه هایی بود که معرف سبک ارگانیک رایت بود. این خانه ها دارای ارتباط قوی با محیط طبیعی خود بودند و راه پله و شومینه در قلب خانه قرار می گرفت.

26 نکته در مورد فرانک لوید رایت Memarlik.ir

۷-رایت معمولا از خانه های مشتری ها به عنوان آزمایشگاه استفاده می کرد، و در آن ها سبک هایی مانند “English Tutor” که از هنر و صنایع دستی اسکاتلندی گرفته شده بود، یا هندسه میانی از معابد یوکاتان استفاده می کرد.

۸-در سال ۱۸۹۳، “دنیل بورنهام”از استودیو معروف ” Burnham & Root ” به رایت پیشنهاد مشارکت در شرکتش را داد. برنهام به رایت پیشنهاد داد ۳ سال در پاریس آموزش ببیند که در آنجا می توانست با همسر و شش فرزندش زندگی کند و دو سال هم در رم معماری کلاسیک را بیاموزد. رایت این پیشنهاد را نپذیرفت.

۹-در سن ۴۰ سالگی، فرانک لوید رایت سبک جدیدی را در معماری داخلی به وجود آورد، و به اتاق های زیر شیروانی مخروبه و زیرزمین های مرطوب پایان داد.

۱۰-۱۰٫ ژاپن یک مقصد تکراری برای رایت بود که در آنجا به خرید و فروش مجلات ژاپنی مشغول به کار بود و  مشکلات مالی که به طور مداوم آنها را تحت تأثیر قرار داد، را حل می کرد.

26 نکته در مورد فرانک لوید رایت Memarlik.ir

۱۱-یکی از علایق رایت این بود که با اتوموبیل زردش که یک ” Stoddard Dayton ” بود و او از ابتدا خودش آن را سر هم کرده بود، وقت بگذراند.

همچنین بخوانید:

رم کولهاس (REM KOOLHAS)

جی مایر J MAYER H

۱۲ در آغاز قرن، مجلات محبوب شروع به انتشار خانه های رایت کردند و یک ناشر آلمانی علاقه مند به کار کامل او شد. روزنامه های شیکاگو نیز علاقه مند به زندگی خصوصی خود شدند، و اخبار بحث برانگیز در مورد روابط خصوصی او منتشر می کردند.

۱۳-رایت ساختمان تالیسین را در دامنه کوه های روستایی طراحی و بنا کرد تا با معشوقه اش زندگی کند. بسیاری از بهترین معماران قرن بیستم از رایت تقلید کردند.

۱۴-در حالی که او درگیر ساخت تالیسین بود، دو پروژه بزرگ دیگر نیز بر عهده او بود: ” Midway Gardens ” و هتل امپریال در توکیو.

26 نکته در مورد فرانک لوید رایت Memarlik.ir

۱۵-هفت نفر شامل کارآموزان، دانشجویان، دو فرزند رایت و معشوقه اش در سال ۱۹۱۴ طی یک آتش سوزی که عمدا توسط کارگر آن ها در خانه تالیسین اتفاق افتاد از دنیا رفتند.

۱۶-بنای “مینیاتور” در پاسادنا، کالیفرنیا اولین بنا از چهار خانه ای بود که رایت می خواست با سیستم “بلوک های نساجی” بسازد. این روش، تکنیکی آزمایشی بود که در آن از بلوک های بتنی که با الگوهای هندسی طراحی شده بودند، استفاده می شد.

26 نکته در مورد فرانک لوید رایت Memarlik.ir

۱۷-تالیسین دوبار دیگر سوزانده شد و از آنجا که رایت پول کافی برای بازسازی آن نداشت، گروهی از مشتریان سابق وی برای پرداخت بدهی های او با هم مشارکت کردند. برای اینکه تالیسین از لحاظ اقتصادی قابل اجرا باشد، این گروه برنامه ای طراحی کردند که در آن دانشجویان شهریه ای پرداخت می کردند تا بتوانند در این بنا یاد بگیرند و شیوه زندگی فرانک لوید رایت را تجربه کنند.

۱۸-رایت در آریزونا، خانه تالیسین غربی را ساخت که در آن با همسر سومش “اولیوانا لازوویک” که اهل مونته نگرو بود زندگی کرد.

26 نکته در مورد فرانک لوید رایت Memarlik.ir

۱۹-خانه آبشاری توسط والدین “ادگار کافمن”، مورخ جوانی که در تالیسین زندگی می کرد، سفارش داده شد.

۲۰-“هربرت جیکوب”، یک روزنامه نگار جوان، به رایت سفارش ساخت خانه ای کوچک را داد. این خانه آنقدر میان معماران جوان معروف شد که مالک آن از افرادی که به دیدن خانه می آمدندف هزینه دریافت می کرد.

۲۱-در طول جنگ جهانی دوم، زمانی که ساخت بسیاری از خانه ها متوقف شد، رایت شروع به طراحی خانه های ” Usonian  ” کرد. این خانه ها واحدهای ارزان قیمتی بودند که مفهوم معماری داخلی را در آمریکا متحول کرد.

۲۲-رایت سال های پایانی عمرش را در سوئیتی در هتل پلازا در نیویورک گذراند که از آنجا ساخت و ساز گوگنهام را تحت نظر داشت.

۲۳-وی خانه ای برای مرلین مونرو و آرتور میلر طراحی کرد.

26 نکته در مورد فرانک لوید رایت Memarlik.ir

۲۴-در سن ۸۰ سالگی، او بیانیه ای به نفع افقی بودن منتشر کرد و عمودی بودن را متهم به ایجاد سرگیجه کرد.

۲۵-در سن ۹۰ سالگی، او به بغداد سفر کرد تا با پادشاه عراق ملاقات کند. پادشاه عذاق یک پروژه شهری را به وی سفارش داده بود که به دلیل قتل سلطان هیچگاه انجام نشد.

۲۶-در اواخر زندگی، او زمانش را با سخنرانی های نیشدار وقف انتقال دانش خود به نسل جوان کرد. در یکی از آخرین گفتگوهایش، به لوئیس سالیوان و انقلاب معماری که بوجود آورده بود، ادای احترام کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.